KADIN VE ŞİDDET

KADIN VE ŞİDDET

Toplumun kadınlar ve erkekler olarak en temel iki ayağı vardır. Toplumu yönetenlerin temel görevi, sağlıklı bir toplum için bu iki ayağın beraber ve sağlıklı gelişmesini sağlamaktır. Zayıflığın bir göstergesi olan şiddet, temel insan hakları ve özgürlüklerine aykırı ayrıca sadece kadınlara değil hangi canlıya uygulanırsa uygulansın insanlık dışı bir eylemdir...
Bugün güzel bir konu üzerine yazımı yazmak isterdim ancak bir anne ve kadın olarak ülkemizde yaşanılan ‘’Kadınlara Yönelik Şiddetlere’’üzülerek bu konuya değinmek istedim.Evet ilk paragrafta belirttiğim gibi; Şiddet çok boyutlu bir kavram olduğu için, tek bir tanımını yapmak imkansızdır. Erkeğin güçlü, kadının ondan daha güçsüz olduğuna dair eğitimsizlik,sağlıksız bir düşünce yapısı ve saldırganlık sonucu, kadına sadece fiziksel açıdan zarar vermekle kalmıyor,psikolojik,ekonomik,sosyal,cinsel,vb. şiddet türlerinde de ayrıca zarar verilmektedir.
Ülkemizde 1980’lerde kadın hareketleriyle başlayan 1990’larda kurumsallaşan ve 2000’li yıllardan sonra sorunun çözümü için yapılan çalışmalar olmasına rağmen halen sorunun çözümüyle ilgili eksiklikler bulunmakta ve kadınlarımızın psikolojileri bozulmakta, yaralanmakta veya hayatlarını kaybederek kadına şiddet olayları gittikçe artmaktadır.
Kadın hakları ihlali olarak değil, insan hakları ihlali olarak bu sorunun; bütüncül bir yaklaşımıyla ortadan kaldırılmalıdır.. Konunun çözümünü tartışırken ilk olarak aile yapısını da düşünmemiz gerekmektedir.Çünkü genel olarak ailelerde erkek evladın ve kız evladın yetiştiriliş tarzı birbirinden farkı olmamalıdır. “Erkektir yapar anlayışı” toplumda erkeklerin şiddet dahil bazı şeylerin normalleştirilmemesi gerekmektedir.
Bununla birlikte, medyanın şiddet içeren programları yayınlamaması, okullarda şiddet konusunda eğitim seminerleri düzenlenmesi, şiddet uygulayan kişilere verilen cezaların arttırılması, kadın cinayetlerinde verilecek cezalarda hiç bir şekilde iyi hal ve benzeri indirimlere gidilmemesi, öldürülme riski bulunan kadınların koruma programına alınarak, başka bir şehirde, gerekirse başka bir kimlikle yeni bir hayat kurmasına imkan tanınması ,şiddete uğrama durumunda kadınların ne yapması gerektiğine dair bilgilendirmesi. Ayrıca, şiddet dolayısıyla açılan davaların bekletilmeden hemen sonuçlandırılması hayatlarının riske girmesini engelleyecektir diye cümlelerimi tamamlamak istiyorum.
Perihan ÖZEL
Eğitimci/Aile Danışmanı
23.07.2020

23.07.2020 (Perihan Özel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

YALAN SÖYLEYEN ERGEN GENÇLERİN UYUM SÜRECİ

İNSANIN KENDİNİ SEVMESİYLE YAŞAMA YÖNELİM...

OLMAK İSTEDİĞİN KİŞİ MİSİN?... OLMASI İSTENİLEN KİŞİ Mİ?...

BABA DEMEK…GÜVEN DEMEK…

BAŞKASINA HAYIR DİYEBİLMEK ,KENDİNE EVET DEMEKTİR….

BİLGİ KAYGININ PANZEHİRİDİR…

DOĞRU DÜŞÜNCE,DOĞRU DAVRANIŞA GÖTÜRÜR…

COVID 19 SÜRECİNDE EVDE ERGENLE YAŞAMAK…!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin