KONUŞANI DİNLEMEK

KONUŞANI DİNLEMEK

Pek çoğumuz karşımızdakinin konuşmasını dinlerken başka şeylerle ilgileniyoruz, onu önemsemiyoruz ya da dinlediğimizi hissettiremiyoruz. Ancak dinleme, iletişim kurmanın en önemli araçlarından biri.

Dinlemenin aslında ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?

Dinleme sizce nedir?

Karşınızdaki konuştuğu sırada beklentimiz nedir?

Aslında dinleme sessiz kalmak ve duymaktan çok öte bir şeydir.

İyi bir dinleyici olmamamızın en önemli nedenlerinden biri de yetersiz eğitim. Okullarda çocuklara okuma, yazma ve konuşma öğretiyorlar. Yetişkinler hızlı okuma, topluluk önünde konuşma gibi kurslara katılıyorlar. İletişimi artırmak için yaptığımız bunca çabanın yanında, iletişimin en önemli unsurlarından biri olan dinlemeyi nedense unutuyoruz.

Başka bir neden de karşımızdakinin beklentisini yanlış anlamamızdan kaynaklanıyor olabilir. Bazen karşımızdakini dinlemek istemeyiz çünkü problemlerini çözmemizi istediklerini zannediyoruz.

Elbette ki bunun geçerli olduğu durumlar da vardır. Yakın çevreniz maddi ya da manevi problemlerinde sizden yardım isteyebilirler. Ya da işyerindeki çalışma arkadaşınız onu desteklemenizi isteyebilir. Ancak genelde insanlar sadece fikirlerini ve duygularınız bizimle paylaşmak ister. Tek istedikleri onları anlamamızı ve neler yaşadıklarını bilmemizdir.

Kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak onun neler hissettiğini anlamak empati göstererek dinleme olarak bilinir. Karşımızdakinin ne hissettiği hakkında düşündüklerimizi söylemek onu dinlediğimizi ve anladığımızı gösterir.

Fakat dinlerken öyle bir hale geliyorsunuz ki bu ister arkadaşınız olsun ister eşiniz ister çocuğunuz olsun belli sınırı aşınca artık yeter diyorsunuz. “Lütfen bir kelime daha duymak istemiyorum.” Bir düşünün karşınızdaki kişiye ne sorarsan sor hangi konu hakkında konuşulsa vay anam vay. Bilmediği bir şey de yok diyorsun ama başınızın ağrısı bir kat daha artıyor.

“Söz gümüşse sukut altındır”  deyimini unutmayalım bence.

14.05.2019 (Leyla Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

AÇ GÖZÜMÜZ

BABA NEDİR

KALP GÖZLERİNİZİ AÇIN

RUHUMDA İNCE SIZI

SOSYAL MEDYA NELERE KADİRSİN

MUHTARLIKLAR KALDIRILSIN

KENDİNİ NİMETTEN SAYANLAR

FATMA ŞAHİN VE SEÇİM ÇALIŞMALARI

SIĞAMAM BİR GÜNE

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin