MA- ME- T

Ali Dat

MA- ME- T

     Hep maske, mesafe, temizlik diyoruz. Ben temizliğe dikkat çekeceğim.

Geçen gün Vali Beyin toplantısı vardı. Gittik. Ben de söz aldım. Maske mesafe hadi neyse kaç ay sürecekse sürsün uyarız. Ama temizlik önemli. Hele şu çevreyi ne hale getirdik. Bütün maskeler yerde, pet şişe, poşet, sigara izmariti yerde ne ararsan var.  Ne kadar pis – kirli toplum olduk. Hele Gaziantep bu çevre kirliliğinde başı çekiyor. Dülük baba, Burç ormanı, Alleben göletini bir görseniz. Belediye  gölün çevresini telle kapatmış, ne güzel etmiş. Anteplimiz kebabı sever, her hafta Burç ormanına Dülük babaya gider. Buna  diyeceğim yok. Ama birde mangalın külünü yediği sebze meyve artığını kirli poşetleri çevreye atmaları. Allah aşkına sevgili Gazianteplim bu kötü davranışlar bize yakışıyor mu? Ne Sivas ne Kayseri böyle, oralar temiz, hele Sivasta Paşabahçe diye bir mesire yeri var. Güvenlik görevlileri insanları çevre hususunda hem ikaz ediyor, hem de kendileri topluyor. Biz neden böyle davranmıyoruz.

Ben eğitimciyim. Çubuk yaşken eğilir. Çocuklarımıza evde okulda çevrede örnek olalım. Baba sigara izmaritini evde evin ortasına mı atıyor. Sokakta evimiz, caddede. Lütfen sigara içenler, siz bu kadar çevreyi, sigarayı hoş mu görüyorsunuz. Hele bir bu izmariti Avrupada yere atın bakalım ne ceza yersiniz. Ama avrupa insanının hepsi birer polis, şikayet orada çok yaygın. Avrupanın bu davranışını bizde benimseyelim. Başka davranışlarını değil. Köylerde tarlalarda poşetten, pet şişeden geçilmiyor. Çevre kirliliğinin yüzde doksanını şehirliler kirletiyor. Köyün suyu var, pet şişeyi ne yapsın. Köylünün sepeti var, poşeti ne yapsın.

Belediyelerimiz ve çalışanları gereğinden fazla görevlerini  yapıyorlar, yerdeki çekirdek kabuklarını temizleyecek helleri de yok. Bilhassa tuzlu çekirdek çimeni, toprağı öldürüyor. Çünkü tuz asittir. Bunu sokak, ova, dağ demiyelim. Her yeri temiz tutalım. Gelecek nesillerimize güzel bir dünya, çevre bırakalım. Haydi Gaziantepliler. Gastronomide nasıl dünyada isim bıraktıysak, aynı şekilde çevrede de isim bırakalım. Çevre ödüllerini hep biz alalım. Temizlikte kalın.

                                                                                                          14.07.20

                                                                                                           Ali DAT                  

14.07.2020 (Ali Dat)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

CORONA

OKUL SERVİSLERİ VE EYLÜL

GAZİANTEP F.K VE BENDEN SÖYLEMESİ

AY ELLİ YAŞINDA

LARA, KURŞUNLU VE DİĞERLERİ

         GÖBEKLİTEPE

ALLEBENİN SUYU

KUCUR

ANTALYAYI GEZME VAKTİ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin