NEHİR CAN’IN ANISINA…

NEHİR CAN’IN ANISINA…

Her gün onlarca trafik kazasından kıl payı dönüyoruz. Şoförler sinirli, stresli, agresif. Şoförler klaksonlar ile konuşuyor. Yolcular tedirgin. İşine, evine, sevdiklerine, ailesine sağ salim gidebilmek istiyor. Peki şoförler neden taşıdıkları canların kıymetini bilmiyor? Şoförler neden sokaktaki canların kıymetini bilmiyor?

Bugün 15 yaşında genç bir lise öğrencisi, bir otobüs şoförünün kurbanı oldu. İhmaller zinciri mi diyelim, yoksa hatalarımız mı diyelim bilemiyorum. Bildiğim tek şey bir canın daha aramızdan kayıp gittiği.

Yollarda gizli buzlanma vardı. Belediyeler son bir haftadır karla nasıl mücadele ettiklerini anlatıyorken, buzlanma yüzünden 10’dan fazla kaza meydana geldi.  Buzlanmadan dolayı yollar piste dönüyor, yapılan bir çalışma var mı? Bilemiyorum…

Şoförler buzlu yollarda dahi canlarını sokakta bulmuşçasına araç kullanıyor. Çünkü gidecekleri mesafeyi kısıtlı bir sürede tamamlamaları gerekiyor, çünkü daha fazla yolcu almak istiyorlar. Peki, bunlar bir candan daha mı önemli?

Gaziantep’te yaya geçidinden geçerken hiçbir vatandaş içi rahat bir şekilde geçtiğini iddia edemez, çünkü rahat geçemez. Kar da yağsa, yağmur da yağsa, sel de olsa, güneş beyninizi de kaynatsa önce araçlar, önce otobüsler geçecek o yoldan. Yayalar, trafikte yok sayılıyor.

Biz memleketimizin şoförlerinden sadece şunu istiyoruz; Yaşayalım, yaşatalım.

Hiçbir otobüs şoförümüz ve ya otomobil sürücümüz, yoldan geçmekte olan bir vatandaşın canını alacak bir trafik canavarına dönüşmesin. Bu memleketi biz daha iyi bir hale dönüştürebiliriz. Bu yalnızca biz insanların yapabileceği bir iş.

Giden onca canın anısına, bugün aramızdan ayrılan Liseli kardeşimiz Nehir Can’ın anısına…

7.01.2019 (Mehmet Kurt)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

KARARSIZ DEĞİL VATANSIZ KALMA!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin