ÖNCE ÇOCUĞUM ÖLSÜN

Tuğba Gevrek

ÖNCE ÇOCUĞUM ÖLSÜN

Nasıl olabilir böyle bir şey diyorsunuz?

Anneler hep derki çocuklarım uzun ömürlü olsun.

Onların hayırlı evlat olduklarını göreyim.

Allah torunlarımla birlikte yaşlanmayı nasip etsin vs…Peki önce çocuğum ölsün ne demek ya?Ta ki bir annenin şefkatini acısına giydirdiğini öğreninceye dek.Bir engelli annesinden dinledim; Gözyaşları içerisinde anlattığı bu olayı. Çocuğu küçük yaşta havale geçirme sonucu zihinsel engelli olmuş.Şimdi otuzlu yaşlarında yurt dışında yalnız yaşıyorlar. Yaşadıkları ülkenin hükümeti teyzemizin evladını bakım evine almak çocuğunun bakımını üstlenmek istiyorlar.Aslında devletin anneye sağlamaya çalıştığı imkan şöyle; “biz çocuğuna bakalım görevimizi yapalım sen de hayatını yaşa!Sonra anlatmaya devam etti teyzemiz "kimse benden daha iyi ona bakamaz !""O ne sever ne sevmez bilemezler ki benim gibi!""Hem kimse benim kadar evladıma sabır da gösteremez!" "Veremem kimseye!" Dedikten sonra duraksadı sonra gözyaşları içerisinde anlatmaya devam etti. Allaha sürekli dua ediyorum. “Allah’ım onu toprağa yatırmadan mezarının başında toprağını okşayıp gözyaşı dökmeden beni alma evladımı bensiz bırakma!" diyorum.
Bu sözler yüreği yanmış bir annenin dilinden döküldü."Evladım benim için yük değil !" diyerek izledi onu.“Nasıl bırakırım onu bir başkasının elinin altına.”
Hele şu zaman, öyle bir zaman olmuş ki en iyi bakım evlerine, rehabilitasyon merkezlerine de bıraksan gözün hep arkada kalıyor.Evlat sevgisinin imtihanının, sorumluluğunun hiçte kolay olmadığını annelerin yüreklerinin ne kadar da geniş olduğunu bu kez farklı bir açıdan görmüş oldum.
Vaat edilen cennetin ayaklarının altına serildiği ne de güzel annelerin varlığına şahit oldum.Anne yüreği kor ateş gibidir. Ne elinde tutabilirsin ne de anne olmadan anlayabilirsin derler haklı olduklarına eminim
Allah’ın şefkatinden bahsederken yeryüzünde ki yansımasını anne şefkatinde gösterilmesi bir tesadüf değil.Evlatlarını hem dua, hem sabır, hem varlıklarıyla korumak için ne de büyük çaba gösteriyorlar.
Bütün anneleri o eşsiz yüreklerinden saygıyla öpüyorum.

 

 

5.02.2018 (Tuğba Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ÖZGÜVENLİ BİREYLER YETİŞTİRİN 

İDAM İDAM İDAM

DUYGU AVCILARI

EBEVEYN OLARAK HAKLI MISINIZ?

BÜYÜKLERİN DÜNYASINDA ACIMAK YOK

EGOLAR VE GÖZYAŞI

CAHİLİYE DÖNEMİ

UYANIN ARTIK!

GÜLÜMSEMEK KANSER OLURSA!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin