ÖZGÜVENLİ BİREYLER YETİŞTİRİN 

Tuğba Gevrek

ÖZGÜVENLİ BİREYLER YETİŞTİRİN 

Yakın zamanda aile ve çocuk eğitimi üzerine yaptığımız bir toplantıda annelerin pişmanlıklarını izlemiş olmanın verdiği üzüntümü paylaşmak istiyorum.

Sözlerine oldukça masum başlayan kıymetli anneler genel olarak konuşmalarına şu ifadelerle devam ettiler. “ Benim zamanımda şimdiki imkanlar yoktu. Ben meslek edinmek istedim ama ailem destek olmadı üstelik ne olduğunu anlamadığım bir yaş dönemimde evlendirildim. Şimdi yaşayamadığım olmasını istediğim bütün hayallerimi çocuklarım başarsın istiyorum. Ben onların annesiyim onlar için en doğru olanı elbette ben biliyorum!”

Bu son söz özellikle durup düşünmeme daha fazla sorgulamama sebep olmuştu; “onlar için en doğru olanı elbette ben biliyorum!” Bu anne ailesinin kendisi adına verdiği kararların bedelini ödediğini ileri sürüyor olmasına rağmen aynı hatayı başka bir başlıkla kendi çocuklarına uyguladığının maalesef farkında değildi.

Diğer bir anne sözlerine şöyle devam etti;  kendi "ellerimle çocuğumun hayatını mahvettim" sebebini sorduğumuzda ise "onu ben kendim nasıl bir hayat istediysem o kıvama getirmeye, doğru olanın bu olduğuna inandırmaya sürükledim. “Ancak evladım buna uygun bir karakterde değildi onun farklı hayatı ve hayalleri vardı. Benim yüzümden yaşama heyecanını hayallerini kaybetti sonuçta bende onu kaybettim…"

Ne kadar da masumane bir ölüm modeli!

Bir grup annelerde şöyle yorumluyor “bizde bu şekilde büyüdük, biz yanlış mı yaşadık çocuklarımızda bizimle aynı değerlerde olmalı” diyor oysaki en büyük hata geçmişe dayalı yaşatma çabamız.

Hazreti Ali (radiyallahu anh) efendimiz, asla kulak arkası etmememiz gereken bir gerçeği bizlere şu sözleri ile ifade ediyor. “Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin” buyuruyor…

Bu konuda aileler şunu yapıyor eskiden internet, telefon yoktu akşam olduğunda birlikte oturur hep beraber zaman geçirirdik. Doğru ama burada suçlanması gereken teknolojinin varlığı değil yine ailenin kendisi, çocuklarını teknolojiden uzak tutmak yerine teknolojiyi bilinçli kullanmanın yollarını göstermeli, onun eğitimini vermeliler. Biz böyle gördük şimdiki nesil böyle olmaz diye söylenmemeleri gerekir.

Her dönem bir önceki dönemden daha kıymetli ve daha ihtiyaç duyulan bir aşamadır.

Yanlış yönlendirilen her birey aile ve ülkemiz için büyük kayıptır.

Çocuklarımızı genele tabii etmeden her birinin ayrı ve değerli bir inci tanesi olduğunu hissettirmeniz her anlamda kazanca götürecektir.

Sevgili aileler Çocuklarınızı ve hayallerini özgür bırakın!

Çocukluk dönemleri itibari ile dinlenilmeyen, sürekli bastırılarak dayatmalarla büyütülen çocukların, ilerleyen yaşlarında toplumda yer edinememe, aile kuramamasına sebep olan bütün annelere sesleniyorum.

Birey olma özgürlüğü verilmeyen sanki en doğrusunu sadece anne olduğu için kendisi biliyormuş gibi çocuklarına dayatan, hayal kurma fırsatı vermeyen bütün annelere sesleniyorum.

Özgüven dediğimiz kavram; sen aslansın, sen paşasın, benim hayalim şudur. Benim için yap diye verilen eğitim modeli değildir.

Değer verilen, saygı duyulan, karar aşamasında fikir alışverişi yapılan çocuklar toplumda birey olabilir ve topluma katkısını sağlayabilir.

Aksi durumda yetiştirilen çocuklar ise genel itibari ile toplum sorununu oluşturan kesimdedir.

Bu tam anlamıyla hayatı yok etmektedir, bireyi yok saymaktır.

Anne babalar yaşlandığınızda arkanızda başarılı hayata sahip olan evladınızı gördüğünüz zaman gözlerinizi mutlu şekilde kapayacaksınız. (Tabi ki uzun ömür diliyorum tüm anne ve babalarımıza)

5.07.2018 (Tuğba Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İDAM İDAM İDAM

DUYGU AVCILARI

EBEVEYN OLARAK HAKLI MISINIZ?

BÜYÜKLERİN DÜNYASINDA ACIMAK YOK

EGOLAR VE GÖZYAŞI

ÖNCE ÇOCUĞUM ÖLSÜN

CAHİLİYE DÖNEMİ

UYANIN ARTIK!

GÜLÜMSEMEK KANSER OLURSA!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin