SİZE ANLATACAK DERTLERİMİZ VAR

SİZE ANLATACAK DERTLERİMİZ VAR

Meslek büyüklerimizden duyuyoruz; ‘Zamanında biz böyleydik, şu şekilde ağırlanırdık, şöyle hürmet edilirdi’. Sonra bugüne bakıyoruz; basın mensupları gerçekten hem maddi hem de manevi olarak zor bir süreçten geçiyor. Eskiler eskide kaldı, bunu zaten biliyoruz. Ama mesleğe saygı? Eskide kalmamalıydı.

Emek vererek alın terinin karşılığını alan her kesim, benim için dünyanın en değerli topluluğudur. Önünde saygı ile eğilirim. Gazetecilik de emek verilmeden yapılabilecek bir meslek değil. Zaman harcamak, sabretmek, fikriniz ne olursa olsun dinlemek çok önemli.

Yalnızca takıldığım bir nokta var, bizler elimizden geldiğince vatandaşın sorununu, talebini, derdini dile getiriyoruz. Şehrin yöneticilerinin vatandaşın huzur ortamını koruması adına yaptığı icraatları sunuyoruz. Bizler, sessiz kalan kesimin sesi olmaya çalışıyoruz.

Yaşanan son ekonomik sıkıntılarla birlikte sektörde oluşan sorunlar malumunuz. Deyim yerindeyse eriyoruz. Gazeteciler olarak mesleğimizi icra ederken birçok zorlukla zaten karşılaşıyoruz. Ama maddi zorluklar, yukarıdan aşağıya sektördeki bütün çalışanları etkiledi. Sorunlarımız vardı ve birçok mecradan bunu dillendirdik. Kağıt fiyatlarına karşı dik durmaya çalıştığımız günlerde yanımızda pek fazla kimseyi göremedik.

Parantez açmak istiyorum, hiçbir muhabirin, haberin kalitesinden başka derdinin olmaması gerektiğini düşünüyorum. Fakat onca cemiyet olmasına rağmen çalışanların sorunları hiçbir zaman dillendirilmedi zaten.

Fakat artık yaşanan maddi sıkıntılar muhabir, sekreter, grafikçi ayırt etmeksizin bütün birimleri etkilemeye başladı.

Kentin yöneticilerinden, STK temsilcilerinden, iş insanlarından tek bir ricam var; Çalışan Gazeteciler Günü’nü biz çalışan gazeteciler bu şartlarda kutlayamıyoruz. Kalıplaşmış cümlelerle kutlama mesajı göndermek yerine gelin, size anlatacak dertlerimiz var.

9.01.2019 (Nevre Saraç)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SAĞLIKTA ŞİDDET OLMAZ!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin