SONBAHARDA BESLENME

Dyt. Hande Babanınoğlu

SONBAHARDA BESLENME

Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde havaların soğuması, vücut direncinin azalması ile beraber enfeksiyon hastalıkları artmaktadır. Bu hastalıkların başında grip ve soğuk algınlığı gelmektedir.

Enfeksiyon hastalıklarından korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmemizin en etkili yollarından biri Yeterli ve Dengeli Beslenmedir. Bu, her yaş grubu için geçerlidir. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, gebeler, emziren anneler ve yaşlılar için beslenme daha da önem taşır.

Yeterli ve dengeli beslenme,  gün içerisinde 4 temel besin grubundan ( süt ve süt ürünleri grubu, et grubu, ekmek ve tahıl grubu, sebze – meyve grubu ) yeterli miktarda almakla sağlanır. Böylece ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış oluruz.

Antioksidanlar hücre hasarını önleyerek, vücut direncimizi artırıp bağışıklık sistemimizi güçlendiren bileşiklerdir.A,C ve E vitaminleri antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandırır. Aynı zamanda selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerle birlikte omega-3 ve omega-9 yağ asitlerinin artırılması dünya sağlık örgütü tarafından önerilmektedir. Yumurta , ceviz, fındık, et ürünleri, deniz ürünleri ,portakal, mandalina, limon, greyfurt, yeşil biber, havuç, nar, ıspanak , roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler, kereviz , brüksel lahanası, kabak , soğan , sarımsak ve meyvelerin tüketilmesiyle bu vitaminleri  bolca karşılayabiliriz. Burada önemli olan mevsimine uygun sebze-meyveyi doğru pişirme yöntemleriyle pişirerek vitamin ve mineral kayıplarını en aza indirerek tüketmeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için çay ve kahve yerine  bitki çayları tüketin. Özellikle  C vitamini yönünden zengin kuşburnu, ıhlamur, zencefil, adaçayı gibi çayları tüketebilirsiniz.

Havaların soğumasıyla birlikte zaman zaman bağırsaklarınızın çalışma düzeni bozulabiliyor. Bunu önlemek amacıyla beslenmenizde taze sebze ve meyveler, tam tahıllı besinler , kurubaklagiller gibi posa içeriği yüksek besin gruplarına yer verin.

Sağlıklı ve mutlu bir gün dilerim.

Soru ve görüşleriniz için:

İnstagram : dyt.handebabaninoglu hesabımı takip edebilirsiniz.

 

 


 

7.10.2019 (Dyt. Hande Babanınoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ÖDEM NEDİR? NASIL BESLENMEMİZ GEREKİR?

RENKLERİNE GÖRE BESİNLER VE YARARLARI

BAĞIŞIKLIĞINIZ İÇİN C VİTAMİNİ

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

KURUBAKLAGİLLERDEN GELEN SAĞLIK

SOFRANIZDAN YOĞURDU EKSİK ETMEYİN

OSTEOPOROZDA BESLENME

İÇİMİZİ ISITAN BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin