Sütlü sahan gibi dizilmek!

İbrahim Alisinanoğlu

Sütlü sahan gibi dizilmek!

Sütlü; sütlü tatlıdır. Sütlaçtır. Özellikle Gaziantep'te bayram öncelerinde sütlaç yapmak adettir.
Sütlaç genellikle bir kişinin, bir defada yiyebileceği küçük kalaylı bakır , cam veya porselen kâselere konur, yan yana dizilir ve soğumaya bırakılır. Soğuyunca da her kâse bir kişiye ikram edilir.
Ayrıca sahan kaymağı yapmak için de belli seviyedeki süt dolu kaymak sahanları yan yana dizilir, kaymak ekmeği bu sahanlara yatırılır ve kaymaklı ekmek elde edilir.
Ekmek kaymağı yapmak için kaymak sahanların, sütlaç kaplarının bir tertip ve düzen içinde sıralanması hali, hayatın farklı alanlarında bu dizilişe benzer durumla karşılaşıldığında , “Sütlü sahan gibi dizilmek” ifadesini doğurmuştur. Bu deyim de buradan çıkmıştır.
Sütlü sahan gibi dizilmek; insanların bir tertip ve düzen içinde, belli bir aralıklarla yan yana bir ahenk içindeki toplu görünümünü ifade etmek için kullanılacağı gibi…
Bir dolap içine konan bohçaların ya da raftaki kap kacak, küp gibi eşyalarının göze hoş gelecek muntazamlık ta dizilişlerini ve temizliğini de ifade eder.
Mesela Turşu zamanı yapanın hamaratlığını ve temizliğini övmek için; ”Maşallah ekşilileri de yapmış, hepsini sütlü sahan gibi dizmişsin kele bacım! Eliie sağlık !” derler.
Bazen de Çeyiz giderken davul zurna sesini duyan balkona çıkar. Tam o sırada;
Anne; -girin gız içeri!... ne geziyn balhonda?
Kızlar; - 5 dakka durak acı ne var ana?
Anne : -Gir deiym tama saa !... Karşıdahı oğlanları görmiyn herhal ?...Sütlü sahani kimin düzülükler gıranlar?
Bazen de kız istemeye gelen düğürcüklerden bahsederken de;
“Görün mü gız!?...Seninkisinin anası ,babası,dedesi,halası ,emmisi, dayısı toplanık gelikler. Salonda koltuklara sütlü sahan gibi dizlikler anam!” diye kalabalığa dikkat çekildiği de olur.
Sütlü sahan deyimi; sütlü kadar lezzetli, sütlü kadar güzel olan Türkçe'mizin, Antep ağzında; duygu, düşünce ve içinde bulunduğumuz durumu ifade etmekte çok sık kullandığımız deyimlerimizden biridir.
 
19.11.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BİZ ÖYLE BİR NESİLDİK İŞTE!

KORONAVİRÜSÜN GÖLGESİNDE

Tabletimin şarjı bitti!

KIRK AYAK !

NAYLON AYAKKABI

MOR SÜNBÜLLÜ BAĞLARIM!

FINDIKLI BAHÇESİ’NDEN, FINDIKLI TOROSA

İT GIRKMAK!

EŞEKLİK ETMEYECEĞİZ!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin