“Suyu Pancarlıdan Kesmek”

İbrahim Alisinanoğlu

“Suyu Pancarlıdan Kesmek”

Bu Antep’e has bir deyimdir.

Antep’in suyunu 1690'lı yıllarda Kadı Mahir Efendi Pancarlı'nın suyunu livaslarla Antep’e getirtmiş ve 1938 yılına kadar da bu su şehrin içme suyu olarak kullanılmıştır.

Pancarlı suyu Başkarakol, Zerdalilik yanından şehre girer. Akyol, Tepebaşı Eyupoğlu, Eblahan dan geçip ve Suburcu’nda sona erer. Oradan da diğer noktalara tekrar dağıtılırmış.

Pancarlıdan gelen su livaslardan evden eve geçer. Akan su evin ihtiyacını karşılarken, “ganeler “doldurulur, livaslarla diğer eve ulaşırmış. Doğal olarak su evden eve akarken kirlenir, tifo,dizanteri gibi pek çok hasatlığa da neden olurmuş.

1930’lu yıllarda Antep’te bir cinayet işlenir ve ölen kişinin cesedi şehrin su ihtiyacını karşılayan su yoluna atılır. Üç gün kadar ceset suda kalır ve halk bu durumdan habersiz suyu kullanır. Sonra bu durumun farkına varıldığında, belediye derhal suyu Pancarlı ’da kaynağında keser. Belediye ve Halk elbirliği ile su yollarını (livas ve ganeleri) temizlerler. Kanalların temizlendiğine kanaat getirildikten sonra Pancarlı ‘da kesilen su açılır, su şehre tekrar verilir.

Daha sonra “Suyu pancarlıdan kesmek” deyimi ortaya çıkar. Aslında “suyu kaynağından kesmek” sözü çok daha eskidir ve nereden doğduğu bilinmemektedir. Ancak O tarihlerde yaşanan bu olay halkın dilinde yer eder ve” suyu kaynağında kesmek” sözü, “suyu pancarlıdan kesmeli” deyimi haline dönüşür. Bu deyim de bir meseleyi kökünden halletmek gerektiğinde “suyu pancarlıdan kesmeli” denerek Gaziantep’in “Pancarlısı “deyim içinde yerini çoktan alır.

Yazan.İ.Alisinanoğlu

4.02.2019 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Bir çocuk oyunumuz Hakeke…

“Vay be! Ne güzel günlerdi o günler!”

Mahmut Söylemez...

ŞU BİZİM ALMACI PAZARI

 Sakal !

UYKUMUZUN İÇİNE EDEN DENSİZLER !

Antep ağzında tepki sözleri.

Antep ağzında; Hışş!

İsa bıçağı göğe çekti! 

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin