UNUTULAN YEMEK KÜLTÜRÜMÜZ

UNUTULAN YEMEK KÜLTÜRÜMÜZ

Sabah erken burnumuza kokan yağda kızarmış nane kokusu sarardı genzimizi kara çorba,  yoğurtlu çorba, tarhana çorbası vs…

Ne o sofrada her çeşit tereyağı bal, kaymak her peynir, zeytin çeşitleri, sucuk, salam genişletebildiğin çeşitler ve mutsuz insanlar… 

Birlik beraberlikten doğan bir yemek kültürümüz vardı. Sulu yemeğimiz(patlıcan kabak doğrama bamya ekşisi dolma) yanında pilav ve yanında vazgeçilmez olan turşu yeşillik ve soğan yanında bir güzelde ekmekle vurulurdu tabaklara.  Simit aşını unutmamak gerek hafif sulu ve salçalı mis gibi kokardı simit aşımız. Şimdi çocuklar yüzüne bakmıyor. Buldukça bunuyorlar döneminde oldukları için farklı damak tadına alıştılar.

Yiyenin ne kilo alma derdi ne diyet derdi olurdu.

Şimdi mi? Nerede o birlik beraberlik ile pişen yemekler. Hepimize bir hal olmuş bir yere gitmek şöyle dursun evimizde çocuklarımızdan başka kimse ile ilgilenemez olmuşuz.

Kalabalık aile olsak da sıla-ı rahimi bırakmışız. Çocuklarla bir yere gitmeleri unutmuşuz. Her birey kendince takılıyor kendi arkadaşları ile birlikteler.  Görünüşte aile ama farkında olmadan birbirinden kopmuş ailelere dönmüşüz.

Şimdi yemeğe misafir alsak da bütçemize göre genelde dışarda ağırlıyoruz. Kabul yapan hanımlar altın günlerini bile misafirlerini dışarda ağırlıyor.

Kopuyoruz; bilmeden hiç hissetmeden geleneğimizden, kültürümüzden, örf adetlerimizden, aile yaşantımız kendiliğinden yol alıyor. Farkına varmadan, gittiği yolu bilmeden.

Özlem duyuyoruz geçmişimize, hasret kalmışız kocaman bir aile olup da hep birlikte güzel sohbetlere, birlik içerisinde yapılan yemeklere! Öyle fast foot olmayan yemeklere…

Lütfen bitirmeyelim güzel yemek kültürümüzü birlik beraberlik içerisinde sarılalım aile bağlarına…

Unutmayalım geçmişimizi yemek kültürümüzü adetlerimizi…

18.12.2018 (Leyla Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BABA NEDİR

KALP GÖZLERİNİZİ AÇIN

KONUŞANI DİNLEMEK

RUHUMDA İNCE SIZI

SOSYAL MEDYA NELERE KADİRSİN

MUHTARLIKLAR KALDIRILSIN

KENDİNİ NİMETTEN SAYANLAR

FATMA ŞAHİN VE SEÇİM ÇALIŞMALARI

SIĞAMAM BİR GÜNE

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin