UYKUMUZUN İÇİNE EDEN DENSİZLER !

İbrahim Alisinanoğlu

UYKUMUZUN İÇİNE EDEN DENSİZLER !

 

 

Her yaz olduğu gibi Gaziantep'te gündüzleri hava oldukça sıcak ve zor geçiyor.

 

İş güç derken, günün sonunda herkes dinlenmek, ailesiyle birlikte olmak için evinin yolunu tutarken, hava kararmaya yüz tuttuğunda varsa evlerinin balkonuna, yoksa açık havada, kendilerini bir yere atmak ihtiyacını hissediyorlar.

 

Sıcak yaz gecelerinde eskiden olduğu gibi damda yatma imkanı kalmadı.Anteplinin eşiyle dostuyla,ailesiyle balkonda, açık havada oturup sof dağından efil efil esen serinlikte çay kahve içip, meyve yemesi,muhabbet etmesi gündüzün çilesini gecenin sefasına çevirmesi güzel bir alışkanlığı.

 

Geceleri açık havada oturup, biraz da kendimize geldiğimizde, ilerleyen saatlerde göz kapaklarımız ağırlaşmaya başlıyor. Kendimizi yatağa atıp rahat bir uyku çekip günün yorgunluğunu üzerimizden atmanın yollarını ararken...

 

Başımızı daha yastığa koyup, dalmak üzereyken;

 

Allah yırağ-eyleye gecenin sessizliğini yırtan,kulakları tırmalayan,sinir katsayımızı zıplatan,hepimizin uykusunu bölen bir motor sesi!... Motor motor değil de sanki konkort uçağının sesi.

 

O bitti gitti derken, Ardından bir cayırtı daha kopuyor…Bir otomobilin egzoz sesi kulakları sağır edercesine geçerken, geçtiği güzergahta uykuya dalmış ne kadar insan varsa hepsini ayağa kaldırıyor.

 

Sonra bir konvoy. Ardından korna sesleri!

 

Gece;sessizliğin,huzurun,sakinliğin,sükunetin, dinlenmenin

 

diğer adıdır.

 

İnsanlar gece dinlenmek, uykularını alıp sabaha dinç kalkmak için yatarlar.Bu da ihtiyaçtır.

 

Bu şehirde geceler egzoz, bazı otomobillerin motor sesleri, korna böğürmesiyle çekilmez hale geldi.

 

Yaşlısı var, hastası var, bebeği olan var, sabah erkenden kalkıp işine gidecek olan var.Var da var!...

 

Ama bunları umursamayan,başta kendilerine saygısı olmayan sorumsuzların hadsizlikleri nedeniyle uyumak,dinlenmek ne mümkün!?

 

Hepimiz ses kirliliğinin tehdit ve tacizi altındayız.

 

Ses kirliliğinden yatağa giriyoruz uyuyamıyoruz!…Dinlenmek istiyoruz dinlenemiyoruz!.. Bu bizim sağlığımızı bozuyor.Kimyamızı değiştiriyor...Geriliyoruz!

 

Gaziantep Valiliği aldığı son bir kararla bu şehirde artık “herhangi bir ihbara gerek kalmadan kent güvenlik sistemi kameraları taranarak; konvoy, korna .vb. kurallara uymayan sürücülere cezai işlem uygulanıp cezaları adreslerine gönderileceği” duyurdu.

 

Bu güzel bir haber.

 

Bu şehirde yaşamakta olan, kentli olamamış, kentli olmayı içine sindirememiş, şehirde yaşamanın ne olduğunu hala öğrenememiş;hak, hukuk, kural tanımayan, sorumluluktan nasibini alamamış, toplum sağlığını hiçe sayanlarla ilgili olarak valiliğin aldığı bu kararı yürekten destekliyoruz.Bu magandalar için müeyyidelerin kesintisiz uygulanmasını umuyor,valiliğimizi kutluyoruz.

 

Kentli olmak bu kenti sevmek, kenti daha yaşanılabilir hale gelmesine katkı sağlamakla olur. Medeni olmak karşımızdakinin hakkına, hukukuna saygı duymakla olur.

 

Bu nedenle, lütfen hayatımızı kolaylaştıralım. Bunun da yolu kurallara uymaktan geçer.

 

Yazan.İ.Alisinanoğlu

16.07.2019 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

AĞYOLLU KAFASI KÜÇÜK ABDURAHMAN

UNUTTUĞUMUZ BİRKAÇ ANTEP ATASÖZÜ VE DEYİMİ DAHA

Analarımız doğurdu, hamurunu başkaları yoğuruyor!

Analarımız doğurdu, hamurunu başkaları yoğuruyor!

CANAVAR DÜDÜĞÜ!

UNUTTUĞUMUZ BİRKAÇ ANTEP ATASÖZÜ VE DEYİMİ DAHA

Gaziantep yerel kültüründe kül

ET BEDİR’İN, EKMEK HIDIR’IN; YiYİN KUDURUN, İÇİN KUDURUN!

Bizim Anadolu

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin