YAŞAMINA ANLAM KAT, ÇOĞALT…

Leyla Özbakır Özkan

YAŞAMINA ANLAM KAT, ÇOĞALT…

Her yıl yapılan ‘en iyi buğday’ yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı soruldu. Çiftçi:

-Benim sırrımın cevabı, kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmakta yatıyor, dedi.
-Elinizdeki kaliteli tohumları rakiplerinizle mi paylaşıyorsunuz? Ama neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? diye sorulduğunda,
-Neden olmasın, dedi çiftçi.
-Bilmediğiniz bir şey var; rüzgâr olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır.
Bu nedenle, komşularımın kötü buğday yetiştirmesi demek, benim ürünümün kalitesinin de düşük olması demektir.
Eğer en iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam, komşularımın da iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekiyor.
 Sevgi ve paylaşmak en yakınınızdan başlar. Sonra yayılarak devam eder. Kin, cimrilik, nefret kimsenin hoşlanacağı davranışlar değildir. ALINTIDIR…

Paylaştıkça çoğalırız sevgi, mutluluk, veregenlik tek başımıza duyumsadığımız hisler ve eylemler değildir. Ne demişler; Veren el, alan elden daha hayırlıdır… Bunun yanı sıra acılarımız, üzüntülerimiz de paylaştıkça azalır.

Günümüzde insanların birbirine yabancılaşması, her gün aynı binaya girip çıkarken, her gün aynı asansörde karşılaşıp bir “iyi günleri” bile birbirine çok gören, somurtkan, mutsuz, samimiyetsiz bir toplum olup çıktık maalesef. Bu birbirimize yabancılaşmamız hepimizde hasar bırakmıyor mu? Bırakıyor elbette, hem de yeri geliyor ruhsal yada fiziksel rahatsızlıklara maruz kaldığımız oluyor. Hastaneler dolup taşıyor, şöyle çevreme bakınıyorum da sağlıklı birini bulmak çok zor, işin en acı tarafı da gençlerimiz bile sağlıklı değil.

Bırakın diğer günler eş, dost, akraba arayıp sormayı, bayramlar bile hepimiz için tatil zihniyeti taşır oldu.Şimdi hayat şartlarının zorluğundan sakın dem vurmayın bana,kişi seviyorsa söz konusu değer verdikleriyse ne yapar eder zaman ayırır …Yaşam sevdiklerimizle kucaklaştığımız sürece anlam kazanır.Geç kalmayalım sevgiyi paylaşalım,şu hayatın bize sunduğu iyi yada kötü ne varsa paylaştıkça yaşam yelpazemiz güzelliklerle genişler, bulunduğumuz yerlere güzel izler bırakarak bu dünyaya ait görevimizi gönül rahatlığı ile tamamlarız.

 

 

5.02.2019 (Leyla Özbakır Özkan)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

TALEBİMİZ VAR!

HASTALIK NEDİR?

KARNE SEVİNCİMİZ KİTAPLA TAÇLANSIN!

BAYRAM; VUSLAT

YENİ CENNETLER YARAT

KÖKLÜ KOCA ASIRLIK ÇINARA FIRTINALAR MELTEM FISILTISI OLUR

ÇOCUĞUNUN AYNASI SENSİN

TARİH KOKAN KENT GAZİANTEP

AYLARDAN DETOKS...

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin