YEME-İÇME DEYİP GEÇME!

İbrahim Alisinanoğlu

YEME-İÇME DEYİP GEÇME!

Ne güzel adetlerimiz vardı. Kış gelmeden kışlıkları, yaz gelmeden yazın hazırlıklarına başlardık. Daha kar yerden kalkmadan, dut yaprağını açmadan, sobalar toplanmadan, otlar kartalmadan peynirin derdine düşerdik. Ismarladığımız peynir geldiğinde hayad’da kurduğumuz ocakta peynire ayer verip, yağını alır, cam kavanozlara, küplere basardık. Havalar hafiften gızmaya başladığında balcan, biber, kabak kurutmalıklar yapılırdı. Gerdanlık gibi iplere dizili rengârenk kurutmalıklar Antep evlerinin damlarını süsler, kurutmalıkların sesleri esen yelde gece damda yatanlara ninni olurdu. Koca ocaklarda buğday kaynatılır, bulgur edilirdi. Bulguru ayrı, simidi ayrı, çuvallarda evin kuru bir köşesinde yerini alırdı. Kuyruk doğduğunda Antep bağlarından yükselen türküler eşliğinde üzümler kesilir, sergiler serilir, maasere kazanlarında kaynatılan üzüm şıraları bastığa, sucuğa, tarhanaya, kesmeye, pekmeze dönüşürdü. Koca küplerde pekmez, Şire mahmillerine ceviz, fıstık, sucuk, basık, kesme, tarhana doldurulurdu, kışın tandır başında masallar eşliğinde tükenilecek günlerini beklerdi. Davar kesilir kavurmalılar yapılır, topaç edilir, nane kurutulur, sarımsak hevenk yapılır dam arasına asılırdı. Soğan, patates, şeker torbayla alınır, nohut fasulye geniş ölbelerde saklanırdı. Zeytinyağı, sadeyağ tenekelerle girerdi eve. Envayı çeşit reçeller bir bir evin kilerinde (haznasında)yerlerini alırken soğukların başlaması ile birlikte tüketimi başlardı.
Yağmur düşmeden üst baş alınır, odun kömür odunluğa yıkılırdı.
Antepli yaptığı hazırlıklarla bir kışı geçirecek yiyeceklerin tedarikini yazdan yapar, kış boyunca dışarıdan birkaç zaruri ihtiyaç maddesi almak dışında kendi kendine yetecek duruma gelirdi.
Anteplinin kış hazırlıkları binlerce yıllık geçmişinin, coğrafyanın, yaşadığı savaşların, açlığın, kıtlığın, acıların kendisine öğrettiği, birlikte yaşamanın, yardımlaşmanın, dayanışmanın getirdiği tecrübenin ürünüdür.
Gaziantep mutfağı ve sofrası farklı lezzetleri, çeşitleriyle Türk kültürünün zenginliğidir.
Geleneksel usulle beslenmek sağlıklı yaşamanın, sağlıklı nesiller yetiştirmenin en önemli unsurudur. Dün yediğimiz, içtiğimiz belliydi. Soframızdaki peynirin, sadeyağın, etin, sütün, yumurtanın, bulgurun simidin, nohudun mercimeğin menşe ini bilirdik. Bir yiyeceği tüketirken asla tereddüt etmezdik. Bu kadar çok alerji olmaz, bu kadar çok hastalık bilmezdik.
Bugün damak tadımızdan, yeme içmedeki seçiciliğimizden dolayı bazı kurutmalıklar ve salça yapmak hariç, pek çok kış hazırlığını terk ettik. Gelişen teknolojinin sunduğu yeni imkânlar, alternatif ürünler, saklamadaki kolaylıklar, dün tükettiğimiz pek çok geleneksel ürünler makinalarda üretir hale geldi. Kent merkezinde soba kalktı, kırsalda da eski geleneksel tüketim alışkanlıkları yavaş yavaş terk edilirken, hazır gıda kullanmak giderek yaygınlaştı.
Artık marka her şeyin önünde. Reklamların bize öğrettiği ürünler revaçta. On yıl sonra Avrupa’da Amerika’da olduğu gibi, bizim evlerimizde de yemek pişirmenin terk edildiğini, hazır gıda tüketiminin genel kabul gördüğüne şahit olacağız.
Değişiyoruz… Dünle alakalı pek çok şeyi unuttuk, yarında bugünle ilgili pek çok şeyi hayatımızdan çıkaracağız. Elbette değişeceğiz. Ancak değişirken geleneksel hayat tarzımızı, tüketim alışkanlıklarımızı koruyabilirsek hem kültürümüzü hem de gelecek nesillerin sağlığını korumuş olacağız.
Yeme-içme deyip geçemeyiz! Toplumların geleneksel yeme içme alışkanlıkları, mutfak kültürü onları diğerlerinden farklı kılan, hatta bir adım öne çıkaran zenginliğidir. Eğer gelecekte bir Türk mutfağından, Gaziantep mutfağından söz edilmesini istiyorsak, bugünden bu değerleri koruyacak tedbirleri almak, onu küresel kültürün kapsama alanında eriyip gitmekten kurtarmak zorundayız.
Aksi halde mutfaktaki değer kaybımız, toplumsal hayatın diğer alanlarında mevzi kaybına, başka kültürlerin gölgesinde sığıntı kalmamıza yol açacaktır.
Kültürümüzü yaşatmak zorundayız. Unutmayınız ki unuttuğunuz değerleriniz sizi siz yapan, farklı kılandır. Onları terk ettiğinizde siz de sıradanlaşacak, bayağılaşacak, farklılığınız ortadan kalkacaktır. Siz, siz olmaktan çıkacaksınız.
16.10.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

MAHALLEMİZİN (DELİLERİ) ULULARI.

DÜNDE KALAN SOKAK DESTANCILARI.

ÇANLAR BİZİM İÇİN ÇALIYOR !

ADİL HOCA VE VALİ

KAVURMA, TOPAÇ YAPMA.

İnanması zor ama!

GAZİANTEP “SİNEMA SEVERLER DERNEĞİ”

HITTA ACİR (ACUR)

ESKİ ADİLİYE SOKAĞI VE ŞİPŞAKÇILAR.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin