YÜREK SIZISI DİNMEYENLER

YÜREK SIZISI DİNMEYENLER

Ceylan, Tuncay, Müslüm, Rıfat...

Bunlar isimleri bilinenler birde bilinmeyen yılların unuttuğu nice evlatlar.

Ceylan 17 yaşında üniversiteye kayıt yaptırmaya giderken kaybolmuş.

Müslüm 14 yaşında çobanlık yaparken kaçırılmış.

İrfan 24 yıl önce kaçırılmış.

Asker dağıtımından dönerken kaçırılmış.

Erzurum, Ağrı, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep tüm Türkiye’de yüreği buruk anneler…

Çocuklarının ölü ya da dirisini bekliyor.

Sohbet edip dinliyorsun. Kaçırılan kaybolan arkadaşına inanıp giden farklı hayatlar, hikayeler.

Çocuklarının kaybolmasından sonra bulunması için çalmadık kapı bırakmamışlar. Tüm ümitlerini kaybetmişlerdi ta ki Hacire annenin oturma eylemi sonrasında oğluna kavuşmasını kendilerine ümit ışığı olarak gören aynı oturma eylemine başlayan ve her geçen gün sayıları artan çığ gibi büyüyen yürek sızısı dinmeyen anneler.

Belki bulunmasını istediği evlat askerimize kurşun sıkmış şehit etmiştir. Belki nice ocakları söndürmeye sebebiyet vermiştir. Aynı bayrak altında büyüyüp farklı bayrak isteyendir. Belki de devletimizin bölünüp parçalanması için dağlarda olmaya sempati duyanlardandır. Kendi ayağı ile gidenlerin hakkından devletimiz gelecektir. Belki devletimizin son dönemde yapmış olduğu baskınlarla etkisiz hale getirilen var.

Asıl önemlisi istemeyerek küçük yaşta zorla kaçırılıp devlete düşman yetiştirilen evlatlar… Öncelikle o evlatlara ulaşmak lazım. Yaşken ağacın büyümesine izin vermeyerek bir an önce evine annesine kavuşmasını diliyoruz.

“Sizin çocuklar nerede hangi özel okulda nerede tatil yapıyor şimdi” diyen anneler. İşte o annelerin sessiz çığlıklarına kulak vermek gerekir. Bir zamanlar sesini korkudan çıkaramayan anneler böyle haykırıp ayaklanıyorsa demek ki dağdan gelen baskıdan bıkmış kendi ayakları üzerinde durmanın zamanı geldiğini anlamışlar. Demek ki artık dağlara evlatları götürülen koridorların kapanmasını istiyorlar. 

Sosyal çevreden arkadaş, tanıdık ya da derneklerden etkilenerek giden kişiler tekrar sosyal ortamların düzeltilmesi ile dağlardan ineceklerdir. Annelerin bu eylemi küçük de olsa PKK’nın bitmesi için günahsız halkın yakasına yapışan ellerin kırılması için küçük de olsa bir başlangıç.

Diyarbakır annelerinin HDP il binası önünde başlattığı oturma eyleminin amacına ulaşması temennisindeyiz. Başlayan küçük kıvılcım dağdaki inlere sıçrasın. Kendi ayakları ile gelip teslim olsunlar. Temizlensin artık bitsin terör. Dağlardan yağan ateş yerine tertemiz havasını teneffüs edelim.

26.09.2019 (Leyla Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

USLANIN ARTIK

TÜRKİYE DESTAN YAZIYOR FARKINDA MISINIZ?

NE ETTİK DE KORONAYI BULDUK

NE ETTİK DE KORONAYI BULDUK

GİDİŞİN OLA DÖNÜŞÜN OLMAYA

GÜN VEFA GÜNÜ

ZAMANIN BOŞ LİMANLARI

ALTMIŞ ÜZERİ YAŞLAR

KORONA VİRÜSÜ IŞIK OLSUN

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin