ZAMANE GENÇLİK

ZAMANE GENÇLİK

Zamane gençleri sosyal medyada, spor Salonlarında, kafelerde, eğlence yerlerinde zaman geçirince ne hale geliyor?

Bir televizyon yarışmasında izledim çoookk üzüldüm. Yarışmada sığır yavrusuna ne denir sorusunda şıklar

a) kuzu

b) oğlak

c)sıpa

d)buzağı

Yarışma kuralında iki kişinin ortak cevap vermesi gerekiyor. İkisi de oğlak ve kuzu arasında gidip geliyor. Sunucu da haliyle çok gerildi. Bu kadar basit cevabı bilmeyen gençlerimize çok üzüldü. Sonunda genç delikanlı oğlak dedi yanlış cevap verildi.

Koyun yavrusunun kuzu, keçi yavrusunun oğlak, inek yavrusunun buzağı, eşek yavrusunun sıpa olduğunu bilmeyen yeni nesil gençleri görünce vah vah diyerek uzun bir iç geçirdim.

Geleceğin yegane temeli olan gençlik sizler nerede ne yapıyorsunuz? Yaşamdan bu kadar kopuk bir dünyada yetişmek, zavallı gelecek neslimizi düşünemiyorum. Belki yıllar sonrasını göremeyeceğiz ya da göreceğiz. Çok merak ediyorum gelecek nesil çocukların anne babalarını.

Yöresel kültürünüzü araştırın. Hayvanları bitkileri tanıtın çocuklarınıza Küçük yaşta öğrenilmesi gerekenleri öğretin.

Spor çalışan vücut geliştiren baba, çarşı pazar dolaşan, günlere giden anne bence evde oturup kitap okuyun ya da geçmişi merak edin köylere gidin.

Gözlerine baktığında çakmak çakmak ateş püskürüyor sanırsın; oysaki sosyal medya zamane şartları ortamdan dolayı donmuş beyinler... Kopuk yaşam.

Gelin anne baba olarak çocuklarımıza geçmişi anlatarak başlayalım. Onları anılarımızda sade yaşantımızda kaybedelim. Geçmişini bilmeyen nesilden gelecek için hangi beklentiye girebiliriz ki? Anne baba olarak iğneyi kendimize çuvaldızı gençlerimize batıralım.

Bol kitap okuyalım çocuklarımızın kitap okumalarına vesile olalım diyorum.

4.12.2019 (Leyla Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

KADIN OLMAK…

AK PARTİDE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE SON VERİLSİN

ANTEP İŞİ

GÖÇÜK VE YAŞAM SAVAŞI

GÖNÜLLERDE YİNE TAHT KURDU

YÜREK SIZISI DİNMEYENLER

AÇ GÖZÜMÜZ

BABA NEDİR

KALP GÖZLERİNİZİ AÇIN

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin