EKONOMİ ŞEHRİ GAZİANTEP’İN 2023 SENARYOSU

İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Kurulu üyelerinin önderliğinde Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu’nun hazırladığı, ‘Gaziantep'te Seçilmiş 5 Sektörün (Makine, Tekstil, Gıda, Plastik ve Kimya) Gelecek 20 Yıl Analizi ve Stratejik Senaryo Planlaması’ raporu 2022 yılının son aylarına girdiğimiz günlerde, raporun ilk adımı ‘Gaziantep 2023 senaryosu’ dikkatleri üzerine yeniden çekti.

Deniz  Yılmaz
Deniz Yılmaz Tüm Haberleri

142 sayfadan oluşan raporda 2023 senaryosu incelenirken, TÜRKNOFED ve TİM Destekli Proje kapsamında yayınlanan Gaziantep Sanayisi 2023 Rekabet Analizi projeksiyon raporlarının çarpıcı tespitleri ise gözden kaçmadı.

‘Gerek ekonometrik analiz gerekse kentte yapılan görüşmeler ve anketler, Gaziantep’in ihracata dayalı sanayileşme modelinin gelecekte bazı kısıtlarla karşılaşabileceğini ortaya koymuştur’ ifadeleri yer alan raporda, 2023 yılında kişi başına gelir seviyesindeki artışın hızlanması kadar yavaşlamasının da olası bir durum olduğu ve ekonomik sonuç üretmek üzere 3 alternatifli bir senaryo analizi uygulandığı belirtildi.

GEÇMİŞ DEVAM EDERSE ŞEHİR ORTA GELİR TUZAĞINDA KALACAK!

Rapor, geçmişten gelen sürecin devam ettiği senaryoda 2023 yılında Gaziantep’te kişi başına gelir 7,744 dolara yükseleceğini ve hala orta gelir tuzağında olacağını kaydetti. Aynı yılda Türkiye genelinde kişi başına gelir 16.997 dolara yükseleceği bilgisini öngören rapor Gaziantep’te gelir seviyesinin Türkiye geneline oranla daha da düşeceğini ve yüzde 51’den yüzde 46’ya gerileyeceğini belirtti.

Alternatif olarak incelenen senaryo analiz raporunun birinci varsayımının devamında, “Geçmiş dönem eğilimlerinin devamı halinde işsizlik oranı da yükselmeye devam edecek ve zaten çok genç ve farklı etnisitelerden oluşan Suriyeli mülteciler de dikkate alındığında, bu yüksek işsizlik ve düşük gelir seviyesi, şehrin sosyal ortamını ve huzurunu korumasını güçleştirebilecektir” ifadelerine yer verildi.

TÜRKONFED VE TİM REKABET GÜCÜ ANALİZİ VE 2023 SENARYOLARI RAPORUNDA GAZİANTEP’İ ANLATTI

Gaziantep’in değişen ekonomi dinamikleri içerisinde şehri ileriye taşıyabilmesi için verimliliği ve büyüme hızını aynı anda arttırarak, işsizliği düşürmek ve kişi başına gelir seviyesini yükseltme yolu izleyebileceği ‘Verimlilik Senaryosu’ bağlamında yer alırken, Türkiye’dekine benzer bir sektörel yapılanma yolu izleyerek, düşük katma değerli sanayi sektörleri yerine daha yüksek katma değerli hizmet sektörlerine yönelerek kişi başına düşen geliri artırırken işsizlik oranını aynı seviyelerde tutmayı deneyebilir önerileri de Sektörel Değişim Senaryosu kapsamında incelendi.

GELİR MAKASI DARALACAK

Sektörel Değişim Senaryosu ile Türkiye’de sektörel yapıda beklenen değişimin Gaziantep’te aynen tekrarlanması halinde, Gaziantep’in temel göstergelerinin ne yönde değişeceğini ortaya konmuştur. Bu senaryo analizine göre 2023 yılında Gaziantep’te kişi başına gelir 9,544 dolar ile baz senaryonun neredeyse 2000 dolar üzerine çıkacaktır. Bu koşullar altında Türkiye geneline oranla gelir makası yüzde 51’den yüzde 56’ya daralacaktır.

VERİMLİLİK MODELİ KİŞİ BAŞINA GELİRİ YÜKSELTECEK

Gaziantep için yapılan senaryo analizlerinde, en yüksek kişi başına gelir seviyesinin Verimlilik Artışı Senaryosu altında olduğu ortaya çıktı. Bu senaryo analizi çerçevesinde yapılan varsayımlara göre 2023 yılında Gaziantep’te kişi başına gelir 10,645 dolara yükselecek ve böylece Türkiye geneline oranla gelir makası daralarak yüzde 51’den yüzde 63’e yükselecek.

GAZİANTEP, TÜM DOĞU, GÜNEYDOĞU BÖLGESİNİN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI OLACAK

Çok sayıda anket çalışması ile hazırlanan raporda, “Bu noktada Gaziantep’in gelişmesi Barış Süreci ve Ortadoğu coğrafyasının yeniden yapılanması ile birebir ilişkilidir. Bu koşullar sağlandığında, Gaziantep, tüm Doğu, Güneydoğu bölgesinin dünyaya açılan kapısı olacak, bir üretim ve iş merkezi olarak yoğun göç almasına rağmen istihdam yaratabilen ve gelir yaratabilen bir kent olacaktır. Ayrıca bu senaryo altında, iç ve dış politika ve Türkiye ve dünya ekonomisi gibi Gaziantep’in elinde olmayan gelişme faktörleri bir kenara konduğunda, finansal sektör kaynaklı konjonktürel sorunların ve teknoloji ve nitelikli insan gücü gibi yapısal faktörlerin çözülebilir sorunların çözülmesi konusunda adım atıldığı ve bu durumun zaten güçlü bir altyapısı olan Gaziantep ekonomisine dinamizm sağladığı da kabul edilmektedir” tespitleri göze çarptı. 

18 Eki 2022 - 08:55 - Finans

Muhabir  Deniz Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Doğuş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Doğuş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Doğuş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Doğuş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.