Yılmaz, “Muayenehanelere darbe indiren düzenlemeler kabul edilemez!”

‘Özel Hastaneler Yönetmeliği’ ile ayakta teşhis ve tedavi yapılan özel sağlık kuruluşları hakkındaki değişiklik Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, yürürlüğe giren Özel Hastaneler Yönetmeliği’ne ilişkin hekimlerin haklarını korumak adına Tabipler Odası olarak yargıya gideceklerini duyurdu.

Deniz  Yılmaz
Deniz Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep- Kilis Tabip Odası olarak açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Özel Hastaneler Yönetmeliği’ ile yaptığı değişiklikte, muayenehane hekimlerinin tanı ve tedavi amacı ile hastalarını özel hastanelere ve tıp merkezlerine yatırmaları, ameliyat ve girişimsel işlem yapmalarını yeni koşullara bağlayarak imkânsız hale getirdiğini dile getirdi.

DÜZENLEME HASTALARIN HAKLARINI İHLAL EDECEK NİTELİKTEDİR

Düzenlemenin hangi kamu yararı gözetilerek ya da nasıl bir ihtiyacı karşılamak amacı ile yapıldığının anlaşılmadığını altını çizen Mehmet Yılmaz, “Bu yönetmelik değişikliği muayenehanesi olan dahili branş hekimlerinin hastalarını yatırmalarını, cerrahi branş hekimlerinin ise ameliyat yapmalarını zorlaştıracak, serbest meslek faaliyetlerini çok büyük ölçüde kısıtlayacaktır. Düzenleme hastaların mahremiyetinin korunması ve hekim seçme hakkını ihlal edecek niteliktedir. Bilindiği gibi hastaların teşhis ve tedavisi 1219 sayılı yasaya göre; mesleğini serbest olarak icra eden hekimlerin hizmet bedeli hasta tarafından karşılanmak ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep edilmemek kaydıyla, özel sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir” ifadelerini kullandı.

‘HEKİMLERİN SERBEST ÇALIŞMA HAKKI KISITLANAMAZ!’

Yılmaz, yapılan yönetmelik değişiklikleri ile, muayenehane hekimlerinin bu şekilde tanı ve tedavi hizmetlerini yürütmeleri ancak özel hastane veya tıp merkezinde ilgili branşta boş uzman hekim kadrosu olması halinde ve yıllık sözleşme yapmak suretiyle mümkün olabileceğini söyledi.

Uzman hekim kadrosu ile alakalı açıklamalarına devam Yılmaz, “Boş uzman hekim kadrosu olmaması durumunda, özel hastane veya tıp merkezinin ruhsatında ve/veya faaliyet izin belgesinde kayıtlı o branştaki toplam uzman hekim kadro sayısının ancak yüzde 15’i kadar hekim (misafir/dış doktor) ile sözleşme imzalanması mümkün olacaktır. Aynı branşta birden fazla hekimle sözleşme, ilgili branşın toplam kadro sayısının üçte birini geçemeyecek şekilde yapılabilecektir” dedi.

Yılmaz, düzenlemeye göre 4 bini İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 7 bin muayenehane hekiminden ancak 500’ünün hastanelerle sözleşme yapabileceğini kaydetti.

‘HEKİMLER, BÜYÜK SAĞLIK SERMAYESİNİN KISKACINA ALINMAK İSTENMEKTEDİR’

Yönetmeliğin mesleğini muayenehanesinde bağımsız olarak icra eden sağlıkçıların çalışmalarının büyük ölçüde engellenmesi anlamına geldiğinin altını çizen Yılmaz, “ Son zamanlarda hekimlerin gerek özel hastanelerde şirket kurarak çalışmaya zorlanmaları ve hak kayıplarına uğramaları, gerekse kamudaki çalışma koşulları ve sağlıkta şiddet artışı nedeniyle muayenehanede serbest çalışmaya yöneldiği bilinmektedir. Hekimler, büyük sağlık sermayesinin kıskacına alınmak istenmektedir” şeklinde konuştu.

YARGIYA GİDECEKLER

Yılmaz, “Sağlık Bakanlığı’nı; Anayasa ve ilgili yasalara aykırı olan, serbest meslek icrasını kısıtlayarak hekimliğin bağımsızlığına darbe indiren, hastaların da hekim seçme haklarını kısıtlayan bu düzenlemelerden bir an önce vazgeçmeye ve ilgili yönetmelik değişikliklerini iptale çağırıyoruz. Türk Tabipleri Birliği, tabip odaları ve uzmanlık dernekleri olarak; bu yönetmelik değişikliğini kabul etmediğimizi, serbest çalışan hekimlerin haklarını korumak amacıyla her türlü yasal girişimde bulunacağımızı ve bu düzenlemeler geri alınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” cümleleri ile açıklamalarına son verdi.

19 Eki 2022 - 09:42 - Gündem

Muhabir  Deniz Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Doğuş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Doğuş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Doğuş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Doğuş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.