2020 GAZİANTEP’İN EĞİTİM YILI  OLACAK

2020 GAZİANTEP’İN EĞİTİM YILI OLACAK

Gaziantep’teki eğitim ve öğretimin ülke ortalamasının üzerine çıkması adına 2020 yılında yatırım çalışmalarına hız verildi. Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önderliğinde ‘Okuyan Gaziantep’in oluşması adına yürütülen projelerin yanı sıra eğitimin fiziki ihtiyaçları da zaman geçmeden tamamlanıyor. Yapımı devam eden 125 okul, 3 bin 82 derslik, 16 atölye, 7 pansiyon, 24 spor salonu ve 1 uygulama oteli ile 2020 yılı Gaziantep için eğitimde yatırım yılı olacak.

 

Nüfusunun yaklaşık yarısı 18 yaş altı kişilerden oluşan Gaziantep’te çocukların ve gençlerin eğitimi adına önemli çalışmalara imza atılıyor. Okuyan, Eğitimiyle Yükselen Gaziantep parolasıyla kentin Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere kent ileri gelenleri eğitim adına taş üstüne taş koymak için sıraya giriyor. Hayırseverlerin okul inşaatlarına verdikleri desteklerin yanı sıra, kitap kafeler, çocuk kütüphaneleri, kurulan öğrenci meclisleri ile eğitimde Gaziantep’in hayal edildiği noktaya ulaşması hedefleniyor. Vali Davut Gül, göreve geldiği günden bu yana ‘Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor’ başlığıyla özellikle gençlerin kitaba olan sevgisini artırırken eğitim projelerine öncelik vererek fiziki ihtiyaçların da karşılanması ile tekli eğitime geçişi hedefliyor. Gaziantep’te 2020 yılı itibariyle kent genelinde 125 okul, 3 bin 82 derslik, 16 atölye, 7 pansiyon, 24 spor salonu ve 1 uygulama oteli inşaatları tamamlanarak önümüzdeki günlerde kent eğitimi adına fayda sağlayacak.   

 

İMKANSIZLIKLAR ORTADAN KALKIYOR

 

Evlerinin fiziki şartları ders çalışmasına imkan sağlamayan öğrencilerin sorunları adına kurulmaya başlanan kitap kafeler, millet kıraathaneleri ile gençler artık çalışma ortamları sebebiyle olumsuz etkilenmiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilk çocuk kütüphanesini hayata geçirerek küçükten büyüğe her kesimin okumasına önem verdiğini belirterek belediyelerin de eğitime destek verdiğinin canlı kanıtı oluyor. Öğrencilerin okul kıyafetleri ve spor malzemeleri teminini gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Şahin, sadece Gaziantepli değil Suriye’den Gaziantep’e sığınan mültecilerin de eğitim hakkını gündemde tutuyor.

 

UYUM SINIFLARI ENTEGRASYONU SAĞLIYOR

 

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan binlerce mültecinin eğitim hakkı adına oluşturulan uyum sınıfları kapsamında 10 binden fazla öğrenci eğitime kazandırılıyor. Haftada 30 saatlik eğitimlerle Suriyeli mültecilerin Milli Eğitim sistemine entegrasyonunun sağlanması ve öğrencilere Türkçe’nin öğretilmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz yılın son aylarında Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti tarafından Suriye vatandaşlarına Türk makamlarınca istenen belge de vermeye başlanmıştı, lise denklik belgelerini alan Suriyeli mültecilerin Türk üniversitelerine başvurmasının önünde de hiçbir engel kalmamıştı. (NEVRE SARAÇ)

 

5.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin