40 HAYIRSEVER ARANIYOR!

40 HAYIRSEVER ARANIYOR!

EĞİTİM YATIRIMLARINDA KAMU ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

ŞEHİR HASTANESİ YAVAŞ İLERLİYOR

KURBAN ANTEP PROJESİ BU YIL DA UYGULANACAK

ÖĞRETMENLERİ 1 BUÇUK YILA TAMAMLANACAK

Gaziantep Valisi Davut Gül, pandemi süreci, sağlık yatırımları, '100.Yılda 100 Okul' Projesi, sosyal destek kampanyalarına ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Vali Gül, “100. Yılda 100 Hayırsever kampanyamızda 60 civarında hayırseverimiz ile anlaşma yaparak protokol imzaladık. 40 hayırsevere daha ihtiyacımız var” dedi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan ile Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı ve Gazetemiz Genel Müdürü Aslı Emektar, Vali Davut Gül’e ziyaret gerçekleştirdi. Vali Davut Gül’ün kapak konuğu olduğu DoğuşTime Dergisi’ni takdim eden başkanlar, pandemi süreci, sağlık yatırımları, '100.Yılda 100 Okul' Projesi, sosyal destek kampanyalarına ilişkin Vali Gül’den bilgi aldı. Vali Gül, yatırımlara ilişkin yaptığı açıklamada, “  100. Yılda 100 Hayırsever kampanyamızda 60 civarında hayırseverimiz ile anlaşma yaparak protokol imzaladık. 40 hayırsevere daha ihtiyacımız var. Bu sene Türkiye’nin eğitim bütçesinin en yüksek olduğu yer Gaziantep. 40 hayırseveri bulduğumuzda ve okullarımız tamamlandığında tekli eğitime geçme noktasında çok önemli bir problemimiz kalmamış olacak“ ifadelerine yer verdi.

KAMU ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

Kamunun desteğini hatırlatan Vali Gül, “Eğitim yatırımlarında kamu üzerine düşeni yaptı, Türkiye’nin en büyük bütçesini Gaziantep’e verdi. Hayırseverlerin de desteğiyle yüzde 60’ı bulduk. Kalan yüzde 40’ı bulduğumuzda fiziki anlamda sorun kalkmış olacak. Bu durum Gaziantep’in okul ihtiyacının olmadığı anlamına gelmiyor. Şehir büyüyor, yeni yapılaşmalar oluyor. Binaların yenilenmesi gerekiyor. Her zaman okula ihtiyaç olacak ama eğitimle ilgili sorun olan kısım da ortadan kalkmış olacak” dedi.

KURBAN ANTEP PROJESİ UYGULANACAK

Her bayram kampanyalar düzenlediklerini belirten Vali Gül, “Kurban Bayramı dönemi için de Kurban Antep projesini uyguluyoruz, bu sene de uygulayacağız. Vekâletle kurban kesmek isteyen hayırseverlerin vekâletini alacağız. Bu yıl Diyanet Vakfı da kampanyamızda yer alacak. Kızılay ve Diyanet Vakfı ile beraber hayırseverimiz, bağışçımızın kurbanını keseceğiz. Kurbanları kavurma olarak Gaziantep’te ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Diyanet Vakfı’na ve Kızılay’a yapılan bağışlar dünyanın her tarafında dağıtılıyor. Fakat Kurban Antep aracılığıyla Kızılay veya Diyanet Vakfı’na bağışta bulunanların bağışları sosyal yardımlaşma aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak” şeklinde konuştu.

ŞEHRİ KORUMAK İÇİN CEZALARI UYGULUYORUZ

Pandemi tedbirlerinin sürdüğünü hatırlatan Vali Gül, “Cezalar çok tercih etmesek de ihlal olduğunda kesiliyor. Aynı zamanda tahsilatlar da devam ediyor. İçimize sinen bir durum değil ama şehri korumamız gerekiyor. Şehri korumak için de elimizdeki en önemli enstrümanlardan biri de yaptırımlar” dedi.

ESKİ ÖĞRETMENEVİ KALDIRILACAK

Geçtiğimiz günlerde öğretmenevi inşaatında da incelemelerde bulunan Vali Gül, “260 kişi kapasiteli Öğretmenevi’nin inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 1 buçuk yıl içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz. Tamamlandığında aslında birkaç şey birlikte olacak. Gaziantep fiziki standartları yüksek bir öğretmenevine kavuşmuş olacak. Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün etrafını açmak için eski öğretmenevini kaldıracağız. Dolayısıyla tarihi bir mekânın etrafı açılacak, ekonomik ömrünü yitirmiş bir öğretmenevi ortadan kalkıyor. Daha yüksek kapasiteli, daha standardı yüksek öğretmenevi yapılıyor” dedi.

EK HASTANE İNŞAATLARI SÜRÜYOR

Sağlık yatırımlarına ilişkin de bilgi veren Vali Gül, “Sağlık alanında 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin 300 yataklı bir hastane, Av. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne 300 yataklı bir hastane yapılıyor. 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin yer teslimi yapıldı, Av. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ihale süreci sürüyor. Nizip’e yapımına başlanan 400 yataklı hastane ile birlikte toplam bin yataklı hastane yapımları başlamış oldu. Bin yataklı hastanenin dışında Şehir Hastanesi’nde bin 875 bulunacak. Şehitkâmil’de Beylerbeyi bölgesinde 500 yataklı bir hastane bu sene programa giriyor. Bu hastaneler tamamlandığında kamuya ait toplam yatak sayısı, mevcut sayıdan yüzde 100 artmış olacak. Üniversitenin 200 yataklı Çocuk Kadın Hastanesi bu ayın sonunda tamamlanacak” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ YAVAŞ İLERLİYOR

Vali Gül, şehir hastanesi inşaatına ilişkin “Şehir Hastanesi şuan itibariyle yavaş ilerliyor. Hastanenin inşaatında sorun var. Durmasa bile durma seviyesinde. Sorun kamu ile ilgili değil, konsorsiyumun kendi arasındaki problemlerden dolayı. Bu uluslararası bir iş olduğu ve bütçesi fazla olduğu için sorunların çözülmesini ve yasal prosedürü bekliyoruz. Hastane elbette gecikiyor ama kamuda başlayıp da tamamlanmayan iş yok. Yaklaşık 500 milyon Euro ’luk proje” dedi.

HIZLI TREN 2023’TE

Hızlı tren projesine de değinen Vali Gül, “Gaziantep’e hızlı tren gelecek. Vatandaşın gündeminde yer almıyor. Çalışmalar görünmediği için de günlük sorun ya da günlük ihtiyacı kaldırır gibi de algılanmıyor. Hızlı trenin 2023’e gelmesi planlanıyor. Sonuçta hızlı tren geldiğinde İstanbul’a, Sivas’a Mersin’e hızlı tren ile ulaşacağız. Türkiye’nin nüfusunun yüzde 80’ine hızlı tren aracılığı ile ulaşılabilecek” dedi.

 

Vali Gül’ün açıklamalarının ardından Başkan Kızılaslan ve Başkan Emektar, Doğuş Gazetesi’nin eki olarak çıkarılan ve Vali Gül’ün kapak konuğu olduğu DoğuşTime Dergisi’ni takdim etti. (NEVRE DUMAN)

9.06.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin