BARO SEÇİME GİDİYOR

BARO SEÇİME GİDİYOR

PANDEMİ SEBEBİYLE ERTELENEN SEÇİMLER, SONUNDA YAPILACAK

Gaziantep Barosu’nun seçimli genel kurulu pandemi tedbirleri sebebiyle defalarca kez ertelenmişti. Kademeli normalleşme süreci ile birlikte baronun başkanlık seçimi için tarih belli oldu. Gaziantep Barosu, 19-20 Haziran tarihlerinde yeni başkanını belirleyecek.

Korona virüs salgını sebebiyle geçtiğimiz yıl yapılması planlanan baro seçimleri defalarca kez ertelenmişti.  Baro’nun seçimli genel kurulu için tarih açıklandı, 19-20 Haziran’da çoğunluk sağlandığı takdirde seçim gerçekleştirilecek. Çoğunluk sağlanmadığı taktirde ise 26-27 Haziran’da seçim tekrarlanacak. Baro seçimlerinde eski başkan İskender Kahraman, Av. Ömer Faruk Akan ve Ali Bakım aday oldu.

AYNI YOLDA HEP BİRLİKTE

Gaziantep Barosu önceki dönem başkanı İskender Kahraman, seçimde aday olduğunu açıklayarak, "Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın artan sorunları ile mücadele etmek başta olmak üzere mümkün olduğunca çözüme kavuşturmak için yeniden aday oldum. Bağımsız yargının oluşumu ve devamını sürdürmek, hukuk devleti ilkelerinin tam olarak uygulanabilmesi ve Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkmak adına yeniden adayım. İnsana dair ne varsa hepsini savunmak için; bölmeden, parçalamadan ve korkmadan mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmak için yeniden adayım. ‘Biz avukatız’ demek inancı ve mücadelesi ile yeniden ‘Aynı yolda hep birlikte’ diyerek daha şeffaf, erişilebilir, her zaman adliye içerisinde meslektaşları ile kol kola olan bir yönetim anlayışı için Gaziantep Barosu başkanlığına yeniden adayım” ifadelerine yer verdi.

KOLEKTİF ÇALIŞMA VURGUSU

Baro başkanlığına aday olan Av. Ömer Faruk Akan ise kolektif bir çalışma vurgusu yaparak, “Ferdi çabalar ile sorunların çözümünün mümkün görünmediği aşikar. Kolektif çalışmanın temel unsuru da Baromuza bağlı komisyonlarımıza bağımsız hareket edebilme kabiliyetlerinin artırılması ve komisyonlara inisiyatif tanınması ile olacak. Gaziantep Barosu’nun artık büyük bir baro olduğu gerçeği ile ve diğer baroların büyük çoğunluğunun da ekip çalışmaları ile seçimlere gittiği göz önünde bulundurulmalı. Gönlümüz; bir ekip çalışması ile seçime gitmektir. Yaklaşık 1 buçuk yıldır yaşanan pandemi süreci başta olmak üzere sık sık uygulanan yasaklar sebebiyle böyle bir çalışma için gereken koşullar oluşmadı. Yapılacak olan seçimlerde Gaziantep Barosu Başkanlığına adayım” dedi. 

SEÇİMDE 3 ADAY YARIŞACAK

Baro başkanlığına aday olan 3.isim olarak Av. Ali Bakım, seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Yarınlara umut iklimi aşılayan, insana insanca yaşamanın tüm erdemlerini sunan, huzurun, güvenin, barışın, mutluluğun ve adaletin hüküm sürdüğü yaşam tarzı olan hukuk düzeni için başkanlığa adayım” dedi. (NEVRE DUMAN)

 

8.06.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin