DİLENCİLİK SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ

DİLENCİLİK SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ

180 DEFA YAKALANAN DİLENCİ BİLE VAR

EN ÇOK KADINLAR VE KIZ ÇOCUKLARI DİLENCİLİK YAPIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta Daire Başkanlığı, kendi imkanlarını kullanarak oluşturduğu altyapı ile işlem yapılan dilencilerin istatistiksel verilerini çıkardı. Daire Başkanı Cafer Yılmaz, 2019 yılından bu yana işlem yapılan 14 bin 347 dilencinin 3 bin 858 tanesinin Suriye uyruklu olduğunu, en çok kadın ve kız çocuklarının dilencilik yaptığını ve en fazla işlem sayısının bir kadın dilenciye yapılan 180 işlem olduğunu belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta Daire Başkanlığı 2019 yılında geliştirdiği bir yazılım ile daire tarafından yürütülen işlemlerin istatistiksel verilerini sistemde topladı. Zabıta Daire Başkanı Cafer Yılmaz, kentte dilencilik yapanların 2019 yılından bu güne kadarki sürecin verilerini gazetemize aktardı. Başkan Yılmaz, dilencilerin en fazla Çarşamba günü cadde ve sokaklarda dilendiğini aktararak, “Dilencilerin ay, gün, saat ve mekan olarak istatistiklerine baktığımızda en çok Haziran ayında, Çarşamba günlerinde, 13.00-14.00 arası ve en fazla caddelerde dilendiğini görüyoruz. Akşam 21.00’a kadar yoğunluk oluyor. Dilenciler bunu bir meslek haline getirdiler, resmen mesai yapıyorlar. Dilencilikte bariz bir şekilde kadınlar kullanılıyor. İşlem yaptığımız 14 bin dilenciden, 6 bin 500’ü kadın dilenci, 3 bin 200’ü kız çocuğu. Listenin devamında erkekler ve erkek çocuklar geliyor. En çok dilencinin bulunduğu ilçe; Şehitkamil. Sanıldığı gibi camiler civarı değil de özellikle hastaneler, cafeler ve restoranlar civarında dilencileri yakalıyoruz. Bunun bir sektör olduğu apaçık ortada” dedi.

DİLENCİLERİN YAKLAŞIK 3’TE 1’İ SURİYELİ

2019 yılında geliştirdikleri sistem ile verileri bir platforma kaydettiklerini vurgulayan Yılmaz, “Bu sistem ile 2019 yılından bu yana yakalanan, işlem yapılan dilencilerin uyruklarından cinsiyetlerine ve işlem sayılarına göre istatistiklerini oluşturduk. Elimizde veri olunca daha sağlıklı çalışmaya başlamış olduk. Hazırladığımız veri tabanındaki bilgilere göre, Gaziantep’te 2019 yılından bu yana dilencilere uygulanan 14 bin 347 işlemin 3 bin 858’i Suriyeli dilencilere yapılmış. TC vatandaşı olanların, Suriye uyruklulara oranla daha çok. Suriyeliler geldikten sonra dilencilik yapıldığı algısına rağmen Suriyelilerin sayıları az. 3 bin 245 kız çocuğu işlem gerçekleştirdik, bu işlemlerin yalnızca 989’u Suriyeli. Yakaladığımız dilencilerin üzerlerinden en fazla para, çiçek, tesbih, kağıt mendil, Kur’an’ı Kerim buluyoruz. Üzerinde hiçbir şey bulunmayanlar da oluyor. Para olarak 2020 yılında 60 bin TL tutarında para toplandı” dedi.

CEZA SİSTEMİNİN AĞIRLAŞMASI LAZIM

Suriyeli dilencilere yönelik gerçekleştirdikleri uygulamaya değinen Başkan Yılmaz, “Sokak işçiliği ile mücadele kapsamında Valiliğimizin projesi ile istatistiklerimizi birleştirdik. Arapça tutanaklar ve broşürler dağıtarak dilenciliğe devam ederse sınır dışı edileceklerini anlattık. Bu tutanak ve broşürler çok etkili oldu. Dilenci sayısını azaltmaya çalışıyoruz. Dilencilere yönelik daha etkili cezalar ve yöntemlerin bulunması gerekiyor. Kabahatler kanununun değil ama ceza sisteminin ağırlaştırılması gerekiyor. Dilencilikle mücadele genel bir problem” ifadelerine yer verdi.

EMNİYET VE İLÇELERLE EL ELE OPERASYONLAR

Dilencilerin özellikle yaz aylarında sıcak, kalabalık ve büyük şehirleri tercih ettiğine dikkat çeken Yılmaz, “Araçlarla çadırlarla kente gelen çok sayıda dilenci de var. Biz bu dilencilere emniyet ile birlikte operasyon da düzenliyoruz. Alınan bu önlemlerle şehir dışından gelen dilencileri şehrimizden uzak tutmaya çalışıyoruz. Büyükşehir, ilçe zabıtaları, emniyetimiz el ele çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

 

‘DİLENCİ TOPLAMA MERKEZİ’ SADECE GAZİANTEP’TE VAR

İşlem gerçekleştirilen dilencilerin Dilenci Toplama Merkezi’nde bekletildiğine dikkat çeken Yılmaz, “Türkiye genelinde ‘Dilenci Toplama Merkezi’ yalnızca Gaziantep’te mevcut. Yakaladığımız dilencileri akşam saatlerine kadar merkezimizde bekletiyoruz. Gün boyu merkezimizde bulunan dilenciler o gün için dilenemiyorlar. Bu sürekli hale geldiğinde dilencilik dışında bir iş yapması gerektiğini öğreniyorlar. Valiliğimiz bu konuda çok duyarlı” ifadelerine yer verdi.

MUHTAÇ OLANLARA DESTEK SUNUYORUZ

Dilencilerin durumlarının incelendiğine, özellikle çocukların eğitime ve topluma kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğüne değinen Başkan Yılmaz, “Çocukları okumayan dilencilerin çocuklarını eğitime katmak ve topluma kazandırmak amacıyla çalışmalar yürütülüyor. Valiliğimiz dilencilerin bu işi meslek haline getirenler ile muhtaç olduğu için dilenenlerin ayrımını talep etti. Muhtaç ise İŞKUR üzerinden meslek öğretelim, iş sahibi yapalım, devletin ilgili kurumları devreye girsin şeklinde çözüm bulundu. Eğer muhtaç değil de meslek haline getiren bir dilenciyse caydırıcı önlemleri devreye alalım. Bu iki yolla gitmeye çalışıyoruz. Özellikle yakaladığımız dilenci çocukları ailelerine teslim ederken bilgilendiriyoruz ve durumlarını inceliyoruz. Durumu düşkün olanları ilgili birimlere yönlendiriyoruz. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve ilçeler olarak dilencilik, çocuk dilenciliği ve çocuk işçiliği ile mücadeleyi sürdürüyoruz. Muhtaç olanlar için devletin bütün imkanları mevcut, yolda kalanlar için dahi misafirhane mevcut” dedi.

DİN DUYGUSUNU SÖMÜRMEKTEN SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ

Dilencilere yardımda bulunan vatandaşlara seslenen Yılmaz, “Vatandaşlar dilenciliğin meslek haline getirildiğini bilmeli. Müftülüğümüz Cuma namazlarında vaazlarda dilencilere para verilmemesi noktasında hatırlatmalarda bulunuyor. İlla yardım yapılacaksa vakıflar, belediyelerin aşevleri, dernekler ve mahalledeki muhtaçlara destek sunulmalı. Manen rahatlamak isterken dilenciliği meslek haline getirenleri beslemiş oluyoruz. Verilen her kuruş özellikle kadınlar ve kız çocuklarının dilencilik amacıyla cadde ve parklarda kullanılmasına sebep oluyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyanet tarafından verilecek bilgilendirmeler ile toplumun dilencilik konusunda uyarılması gerekiyor. Dilenciler yalnızca Cuma günü değil her gün sokakta dileniyorlar. En çok camilerde değil caddelerde dileniyorlar. Gaziantep’te dilencilerin yakalandığı noktaların sıralamasında caddeler, bulvarlar, kavşaklar ve hastanelerden sonra camiler geliyor. Bu iş din duygusunu sömürmekten çıkarak sektöre dönüştü. (TÜLAY KARA)

 

30.07.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin