İNŞAAT ÇIKMAZA GİRDİ

İNŞAAT ÇIKMAZA GİRDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayı inşaat maliyet endeksi açıklandı. Açıklanan inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,44, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,97 artış gösterdi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Fiyat artışlarının önüne geçilemezse Kamu müteahhitlerimiz başta olmak üzere İnşaat Sektörü geri dönülemez bir yola girecektir“dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı Mart ayı inşaat maliyet endeksini açıkladı. Açıklanan veriler ile inşaat maliyetlerinde yaşanan artış bir kez daha gözler önüne serildi. TÜİK verilerine göre İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,44, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,97 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,89, işçilik endeksi yüzde 0,36 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 37,96, işçilik endeksi yüzde 20,36 arttı.

İNŞAATI MALİYET ENDEKSİ YILLIK YÜZDE 31,62 ARTTI
 
TÜİK verilerine göre bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3,18, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,62 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,60, işçilik endeksi yüzde 0,24 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 37,42, işçilik endeksi yüzde 20,63 arttı.

BİNA DIŞI İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AYLIK YÜZDE 4,32 ARTTI
 
Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 4,32, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,18 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 5,83, işçilik endeksi yüzde 0,78 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 39,76, işçilik endeksi yüzde 19,37 arttı.

DEMİR ÜRETİCİLERİ DENETLENMELİ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, inşaat malzeme fiyatlarında yaşanan artışa ilişkin, “İnşaat Malzeme fiyatlarındaki artış (demir fiyatları) konusunda söylem dönemi bitmiştir, Artık eylem durumuna geçilmelidir. Tepkisiz kalındığı zaman ülkeyi idare edenler müteahhitlerin artışlardan memnun olduğunu düşünüyorlar herhalde. İlgili Odalarının ve Sivil toplum kuruluşlarının sessiz ve tepkisiz kalması kabul edilebilecek bir durum değildir. Sorumluluk alınmalı Ortak eylem birliğinde olunmalıdır. Alınacak ortak bir kararda İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep şubesi ilgili STK’lara destek verecektir. Fiyat artışlarının önüne geçilemezse Kamu müteahhitlerimiz başta olmak üzere İnşaat Sektörü geri dönülemez bir yola girecektir. Özellikle Demir üreten firmalar sıkı bir biçimde devlet tarafından denetlenmelidir. Kamu işlerinde Fiyat farkı tüm Müteahitlere verilmelidirler” ifadelerine yer verdi.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE FİYAT ARTIŞI

Gaziantep Ticaret Odası Bakanı Tuncay Yıldırım, inşaat sektörünün yaşadığı sorunlara değinerek, “Ülke ve Gaziantep ekonomisinde yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörü demir/çelikteki yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışı ile zor durumda. İnşaat sektörü, başta demir ve çelik olmak üzere plastik, seramik, MDF, suntalam ve cam gibi inşaat malzemelerinin temini ve bu malzemelerdeki olağanüstü fiyat artışları nedeniyle zorluk yaşamaktadır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Oda üyelerimiz ile sektör temsilcisi paydaş kurumlarımızdan aldığımız geri bildirimler gösteriyor ki yapı malzemelerindeki fiyat artışı ve teminine yetkililer tarafından müdahale edilmezse 250 alt sektörü ile birlikte 2,5 milyon kişiyi istihdam eden sektör büyük bir çıkmaza girecek ve bundan herkes etkilenecek” şeklinde konuştu.

DENGELİ PİYASA OLUŞTURULMALI

Yaşanan fiyat artışlarının yanında tedarikte de sorunlar yaşandığını aktaran Yıldırım, “Ülkemizin dünyadaki güçlü demir/çelik üreticilerinden olmasına karşın yaşanan bu fiyat artışı inşaat sektörünü derinden etkilemektedir. Özellikle de taahhüde dayalı kamu işi yapan yüklenicilerin sözleşmelerine göre işleri tamamlayabilme şansları kalmamıştır. Kamu müteahhitlerinin yapı malzemelerindeki aşırı fiyat artışından kaynaklanan mağduriyetleri gidermek için fiyat farkı ödenmeli. Sektörün desteklenmesi için uygulanan harçlarda indirim yapılması, söz konusu artış ve temin problemlerinin önüne geçilmesi amacıyla, malzemelerin ihracatına belirli sınırlamalar getirilerek dengeli bir piyasanın oluşturulması gerekmektedir” dedi.

KDV İNDİRİMİ UYGULANMALI

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı Bora Kanevetçi, “Pandemi dönemiyle birlikte inşaat malzemelerindeki ihracat oranının artması elbette ki ülkemiz adına çok çok önemlidir. Ancak ihracat yapan tedarikçi ve üretici firmaların da yurt içine verdikleri malzeme miktarında artışın sağlanması kaçınılmaz bir sorumluluktur. Böylece hem tedarik, hem de fiyat artışının önüne geçilmesi sağlanabilecektir. Demir başta olmak üzere inşaat malzemelerinde belli bir süre de olsa KDV indirimi sağlanması durumunda maliyetlerdeki artış bir nebze olsun telafi edilebilecektir. Müteahhitlerin ödedikleri harçlar da indirime gidilerek sektörün desteklenmesi en büyük beklentimizdir. Kamuya iş yapan müteahhitler için fiyat farkı kararnamesinin yeniden düzenlenmesi, KDV’deki tevkifat ile stopaj oranlarının eski orana çekilmesi zararın kısmen karşılanmasını sağlayacaktır” dedi. (NEVRE DUMAN)

11.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin