İŞVERENDEN ÖDENEĞE DEVAM ÇAĞRISI

İŞVERENDEN ÖDENEĞE DEVAM ÇAĞRISI

Ekonomik, sektörel, bölgesel kriz, zorlayıcı sebepler ve pandemi dolayısıyla işyerindeki çalışma süresi azalan çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenen kısa çalışma ödeneği 31 Mart günü sona eriyor. İşverenler, ödeneğin devam emesi gerektiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında korona virüs salgını sebebiyle uygulanmaya başlanan kısa çalışma ödeneği, 31 Mart itibariyle sona eriyor. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenen kısa çalışma ödeneğine ilişkin Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, yaptığı açıklamada, işverenlerin ödenekte devam kararı beklediğini açıkladı. Firmaların normal düzene henüz geçmediğini de belirten Yıldırım, “Henüz normal çalışma düzenine geçecek ortam oluşmamışken birkaç gün sonra Kısa Çalışma Ödeneğinin son bulacak olması işvereni de çalışanı da endişelendirmekte. Reel sektör olarak yetkililerden beklentimiz Kısa Çalışma Ödeneğinin tam normalleşme başlayana kadar sürmesi” ifadelerine yer verdi.

ÖDENEK 1 YILDIR SÜRÜYOR

Türkiye’de 11 Mart 2020 tarihinde ilk korona virüs vakasının ortaya çıkmasının ardından 2020 yılı mart ayının son haftasında kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) devreye alınmıştı. Ödenekten yararlanma koşulları süreç içerisinde esnetilerek son 3 yılda 450 gün primi bulunan ve son 60 gün hizmet akdi ile çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmıştı. (TÜLAY KARA)

30.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin