KENDİR ÜRETİCİLERİ DEVLET DESTEĞİ BEKLİYOR

KENDİR ÜRETİCİLERİ DEVLET DESTEĞİ BEKLİYOR

KENDİR ÜRETİLEN MAĞARALAR ÇAĞA AYAK UYDURMALI

KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞARALARA ÇÖZÜM OLACAK

MADDE BAĞIMLILARI KENDİR MAĞARALARINI MESKEN EDİNDİ

Gaziantep'te mağaralarda asırlık kendir geleneğini yaşatan ve sayısı git gide azalan ustalar, devletin desteğini bekliyor. Yağmur sularının zarar verdiği mağarada gece madde bağımlılarının konakladığını ve hırsızlık yaptığını belirten kendir ustaları, unutulmaya yüz tutan mesleklerden olan kendir üreticiliğine devlet desteği talep ediyor.

Gaziantep’te asırlardır artık kumaş ve ipliklerden üretilen kendir ipliği, kalan son ustaları ile üretilmeye çalışılıyor. El emeği ile günde kilometrelerce yürüyerek üretilen kendirler ülke geneline satılıyor. Gaziantep’te Kılınçoğlu Mahallesi’nde bulunan mağarada kendir üretimi yapan kendir ustaları, mağaraların çağa ayak uyduracak şekilde yenilenmesi için devlet desteği bekliyor. Mesleğin kaybolmaması gerektiğini vurgulayan Kendir üreticisi Cuma Demir, “Kendiri nemli ve rutubetli ortamda üretmemiz gerektiği için mağaralarda çalışıyoruz. Fabrikalarda nem olmadığı için elde yapmak zorundayız” dedi.

FABRİKA ATIKLARI DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Günde 700 kilograma kadar üretilen kendirin yalnızca Gaziantep’te ve Hatay’da üretildiğini aktaran Demir, “Gaziantep’te şuan yaklaşık 5 tane mağarada üretim yapılıyor. Yapılan kendirler 81 ile ulaştırılıyor. Fabrikalardan kumaş ve iplik artıklarını mağarada değerlendirerek kendire dönüştürüyoruz. Günlük 700 kilograma kadar üretiyoruz. Özellikle kış aylarında yağmur sularının mağaraya zarar vermemesi için tavanını plastik çadırlarla kapatmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

MADDE BAĞIMLILARI MESKEN EDİNMİŞ

Mağarayı Vali Davut Gül’ün ziyaret ettiğini açıklayan Demir, “Gaziantep Valimiz Davut Gül, mağaramıza ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinde sorunlarımızı dile getirdiğimizde Vali Gül, mağaranın üzerindeki evlerin kentsel dönüşüm ile yıkılmasını beklediklerini belirtti. Pandemi dolayısıyla da henüz bir çalışma yapılmadı. Mesleğimizin devamını sağlamak adına ne kadar çabalasak da gece mağaraya madde bağımlıları geliyor, eşyalarımızı çalıyor. Valimiz öncülüğünde bize destek sağlanmasını istiyoruz” dedi.  Üreticiler, üretimleri daha güvenli bir alanda gerçekleştirmek adına çözüm bekliyor. (NEVRE DUMAN)

 

28.07.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin