PAZARYERLERİ HİZMETE BAŞLADI

PAZARYERLERİ HİZMETE BAŞLADI

YOĞUN TEDBİRLER ALINDI

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Gaziantep Valisi Davut Gül Başkanlığında toplanarak 8-15 Mayıs tarihlerinde açık olacak pazaryerlerine ilişkin kararlar aldı. Pazaryerlerinde yalnızca sebze ve meyve satılabilecek, kontrollü girişler sağlanacak. Tam kapanma sürecinde Pazar yerleri yoğun tedbirler eşliğinde hizmet verecek.

Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara veren Pazar yerleri, meyve ve sebzelerin esnafın elinde kalmasının ardından yeniden hizmete açılıyor. Gaziantep Valisi Davut Gül Başkanlığında toplanan Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, “8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek” kararını aldı.

KÖYLÜLERİN ÜRÜNLERİNE ÖNCELİK VERİLDİ

Valilikten yapılan karar açıklamasında, “Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu; 05.05.2021 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut Gül, başkanlığında toplanarak İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 04.05.2021 tarih ve 7923 sayılı genelgesi görüşülmüş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır. Mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçimiz tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze - meyve) zayi olmaması yönünde; Tam kapanma dönemi içerisinde 08 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında pazaryerlerinin açık olabilmesine, vatandaşlarımızın yaş sebze / meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine, Kurulacak olan bu pazarlarda sadece yaş sebze / meyve ile fide (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere) satılabilmesine, temizlik ürünleri, giyim, zücaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek” denildi.

KONTROLLÜ OLARAK PAZARYERLERİNE GİRİŞ YAPILACAK

“Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirlerin ( mevcut Pazar yerlerinin genişletilmesi ve / veya ilave pazar alanlarının oluşturulması) alınmasına, Pazaryerlerine kontrollü giriş – çıkış sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanların kapatılarak kontrolsüz giriş / çıkışların engellenmesine,  Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılmasına, pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için içerideki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilecek.”

PAZAR ALANLARINDA GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

Kararın devamında, “Pazaryerlerinde ambalajsız yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden doğrudan Pazar esnafı tarafından poşetlenmesi / satışın yapılmasına, İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirlerin alınmasına,  Pazaryerlerinde satış yapacak pazarcıların, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmalarına, Yukarıda belirtilen tedbirlerin ve alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; katılanların oy birliği / oy çokluğu ile karar verilmiştir” denildi. (NEVRE DUMAN)

8.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin