REKLAM ÇEKERKEN REKLAM OLMAK…

REKLAM ÇEKERKEN REKLAM OLMAK…

Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde öğrencilerin eğitimi amacıyla kullanılan eğitim uçağı ile Kebapçı Yalçın'ın reklam filmi çekildi. Üniversite uçağıyla çekilen reklama üniversite resmi açıklamasında ‘ para ile kiralandı’ dedi ama Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melda Çarpınoğlu’nun dekanlık görevinden istifa etti.

Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne ait eğitim uçağı geçtiğimiz günlerde Kebapçı Yalçın'ın reklam filmi için kullanıldı. Reklam filminin sosyal medya üzerinden paylaşılmasının ardından ise üniversiteye tepkiler yağdı. Gaziantep Üniversitesi, uçağın kuruma maddi yük oluşturduğunu ve para karşılığı kiralandığını açıkladı. Üniversiteden uçağın kira bedeline ilişkin fatura açıklaması beklenirken Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melda Çarpınoğlu istifa ettiğini açıkladı.

YÖNETİM KURULU KARARI İLE REKLAM YAPILMIŞ

Gaziantep Üniversitesi’nden uçağın kiralanarak reklam filmi çekilmesine ilişkin yapılan açıklamada, “Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemize ait uygulamalı eğitimlerde kullanılmak üzere alınmış olan tek motorlu uçak belli oranda mali külfeti olan özel uçaktır. Kuruma getirmiş olduğu maddi yükü azaltmak ve kendi kendine yetebilmesinin yanı sıra kamu menfaatlerini korumak amacıyla Gaziantep Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu’nun 27.12.2019 tarihli kararıyla tek motorlu uçağın kiralama bedeli karşılığında tanıtım amaçlı uçuş yapabilmesi resmi olarak karara bağlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

AMAÇ DIŞI KULLANILMAMIŞ

Açıklamanın devamında uçuş için 30 dakikalık süre belirlendiği belirtilerek, “Bahsi geçen tanıtım filmi için yapılan uçuş bu karar doğrultusunda yapılmış olup, tanıtım uçuşu karşılığında 30 dakikalık uçuş bedeli döner sermaye kapsamında tahsil edilmiştir. Rutin olarak yapılan tanıtım uçuşu işlemi yukarıda zikredilen yönetim kurulu kararına uygun olarak gerçekleştirilmiş olup medyada bahsedildiği gibi amaç dışı kullanım ve kamuyu maddi zarara uğratmak gibi bir durum söz konusu değildir” denildi.

KİRA BEDELİ VERİLDİYSE NEDEN PAYLAŞIM KALDIRILDI?

Kebapçı Yalçın, görüntüleri sosyal medya hesabından, “Bizim sert dron Mametdin pabucu dama atıldı. Hizmette sınır yok. Uçak bile var” ifadeleriyle yayınlamıştı fakat kiralama bedeli ödenmesine rağmen tepkilerin ardından kaldırdı.

MEVZUNUN FATURASI DEKANA MI KESİLDİ?

Eğitim uçağının Kebapçı Yalçın reklamında kullanılması sonrası Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melda Çarpınoğlu görevinden istifa etti.  Çarpınlıoğlu’nun istifasına ilişkin, “Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Melda Çarpınlıoğlu’nun Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevinden istifası Rektörlük makamınca uygun görülmüş olup yerine Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Yumrutaş’ın  görevlendirilmesi Rektörlük makamınca uygun bulunmuştur” denildi. Çarpınoğlu, 2012 yılında Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne de aday olmuştu. Yönetim Kurulu kararıyla uçağın kiralanmasına rağmen reklamın Dekan Prof. Dr. Melda Çarpınoğlu’nun istifasına sebep olduğu ise gelen iddialar arasında.

 

 

12.06.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin