TARİHİ SÖZLEŞME İMZALANDI

TARİHİ SÖZLEŞME İMZALANDI

HALI SEKTÖRÜNDEKİ İLK SENDİKAL ANLAŞMA İMZALANDI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’ye devredilen Naksan Holding bünyesindeki Royal Halı Fabrikası’nda halı sektöründe ilk sendikal anlaşmaya imza atıldı. TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ve Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan'ın katıldığı iş sözleşmesi imza töreninde mavi yakalı çalışanlar zam oranları, ikramiyeler ve sosyal yardımlara alkışlayarak teşekkür etti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’ye devredilen Naksan Holding bünyesindeki Royal Halı Fabrikası çalışanları Hak-iş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladı. Toplu iş sözleşmesi törenine TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ve Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan'ın yanı sıra Naksan Holding idarecileri ve fabrika çalışanları katıldı. Öz İplik İş Sendikası, Öz Petrol İş Sendikası, Enerji İş Sendikası üyelerinden oluşan işçilerin haklarının görüşüldüğü toplantıda, işçiler maaş zamlarını alkışladı. Naksan Holding’te çalışan 2 bin 199 işçiyi kapsayacak olan haklar 3 yılı kapsayacak. İşçiler ilk yıl TÜFE oranı kadar, 2. Yıl TÜFE oranı+1 puan üzerinden zam alacak. İkramiyeler 1. Yıl 30 yevmiye, 2.yıl 45 yevmiye, 3.yıl ise 60 yevmiye üzerinden hesaplanacak. İşçilere tahsil, erzak, ölüm, doğum, sendika aidat ödemeleri için sosyal yardımlar yapılacak. Sözleşme 31 Aralık 2022 yılına kadar olan süreyi kapsayacak.

ŞİRKETLER MİLLİ SERVET

 Yaklaşık 4 yıldır TMSF kararıyla kayyum tarafından yönetilen Naksan Holding bünyesindeki Royal Halı Fabrikası’nda gerçekleşen imza töreninde konuşan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, “15 darbe girişiminden sonra FETÖ aidiyeti ve iltisaklı olan şirketlerin TMSF kayyumla yönetilmesine karar verildi. 4 yıla yaklaşan sürede bu şirket TMSF kayyumla yönetiliyor. Bu manada an itibariyle 806 şirketimiz var. Bunların öz kaynak büyüklüğü 25. 9 milyar seviyesinde. Aktif büyüklükleri 60.3 milyar seviyesinde. İstihdam sayımız da 40 bin 667 seviyesinde. Biz devraldığımız andan itibaren şu politikayla buralara vaziyet ettik. Bu yapıya aidiyeti ve iltisaklı olan kim varsa kurallar çerçevesinde bunları en ağır şekilde cezalandırırız. Ama şirketler milli servettir. Şirketler milletin malı ve şirketleri cezalandıramayız. Dolayısıyla bu şirketler katma değer üretmeye ve istihdam üretmeye devam edecek. Bu politikayla bu şirketleri şimdiye kadar vaziyet ettik ve bu şirketler genel olarak öz kaynak olarak yüzde 42, aktif olarak da yüzde 40 seviyesinde büyüdüler ve büyümeye devam edecekler” dedi.

‘ŞİRKETLERİ DEVRALDIĞIMIZDA FAALİYETLERİ DURMUŞTU’

Şirketlerin devri yapıldığında içlerinin boşaltıldığını ve işçilerin alacakları olduğunu kaydeden TMSF Başkanı Gülal, “Şirketleri aldığımızda bütün faaliyetleri durmuş, 3-4 ay işçilerin alacakları ödenmemişti. Buralar milli servet dedik ve buralara TMSF’nin kendi bankasından işletme sermayesi kredisi kullandırma suretiyle işletme koyduk ve bu firmaları ayaklandırıp bugün bu firmalarda toplam 3 bin 525 kişi çalışıyor. Bugün bu şirketler TMSF kayyumu olmasaydı Naksan Holding’in ekonomik devamlılığını sağlanması mümkün değildi.  Ve bugün bu noktaya geldiğimizde borçlanması yüksek olması hasebiyle bu grubun kar üretme potansiyeli hemen hemen hiç yok. Burada mukayese edeceğimiz rakam ciroları ve aktif büyüklükleridir. 1.3 Milyar ciroyla devraldık. Bugün toplam grubun cirosu 2.46 Milyar TL seviyesine ulaştı. Bugün itibariyle burada yüzde 52 seviyesinde bir ciro artışı oldu” dedi.

FİRMALAR EMİN ELLERDE YOLUNA DEVAM EDİYOR

Naksan Grubu’nun aktif olarak cirosunun 12 milyar TL seviyesine ulaştığını belirten Gülal, “Yaklaşık 41 seviyesinde de aktif olarak büyümesi gerçekleşti. Yine Bunun lokomotif şirketlerinden Naksan Plastik 2018’de 140 milyon faaliyet karı getirirken bugün 97 milyon TL faaliyet karı elde etti. Yine Royal halı firmamızda ilk defa 2019 yılı içerisinde 6.6 Milyon TL’lik faaliyet karı üreterek çalışmalarına devam etti. Bu performansa imza atan ve milletin emanetine göstermiş oldukları hassasiyetinden tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu firmalar emin ellerde yoluna devam ediyor” şeklinde konuştu.

SEKTÖRDEKİ İLK SENDİKAL ANLAŞMA İMZALANDI

TMSF Başkanı Gülal, halı sektöründeki ilk sendikal anlaşmaya imza atıldığını vurgulayarak, “Hak İş genel başkanımızla bir sözleşme imzalayacağız. Ve halı sektöründeki ilk sendikal anlaşmayı yapacağız. Biz bu işbirliğinden memnunuz. İşçilerin hakları aynı zamanda bizim haklarımız. İşçilerimiz var olduğu sürece bu işletmeler var olacaktır. Dolaysıyla biz bu işbirliğini önümüzdeki süreçte de büyüterek devam etmek istiyoruz” dedi.

KAYIT DIŞI ÇALIŞAN YOK

HAK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan, tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, “Bugün bizim için tarihi bir gün. Toplu iş sözleşmesini imzalayacağız. Bu kurumun bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. TMSF ile birlikte yıldızı parlayan çok sayıda batırılmış ve içi boşaltılmış şirketlerle karşılaşıyoruz. O şirketlerden bir tanesini de bugün burada gördük. TMSF hayırlı ve zor bir iş yapıyorlar. Bütün TMSF çalışanlarını kutluyorum. Hak iş olarak kısa bir zaman içerisinde çok önemli bir süreci burada başarı ile sonuçlandırdık. Bu toplu iş sözleşmesini tarihi bir toplu iş sözleşmesi olarak kabule diyorum. İlk defa sözleşme yapıyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi bu şirketler için Gaziantep’te bir örnek. Burada kayıt dışı çalışan yok. Ülkemizin kayıt dışı ile mücadelesinde bunlar çok önemli. Bunun için bu şirketleri yaşatmamamız ve daha büyütmemiz lazım” dedi.

BU RAKAMLAR BAŞLANGIÇ

HAK-İŞ Başkanı Aslan, her zaman emekçilerin yanında olacaklarını belirterek, “Hem iş güvencemizin sağlanması hem kayıtlı sistemin içerisinde yer almamız hem de iş barışının sağlanması hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak bir tesiste yer almamız son derece önemli. Ülkemizin zor bir durumdan geçerken şirketleri ayağa kaldırma konusunda ciddi bir çaba sarf ederken yine de toplu sözleşme ile elde ettiğimiz rakamlar bizim için bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Önümüzdeki süreçlerde yine başkanımızın kapısını çalacağız” ifadelerine yer verdi.

TARİHİ BİR SÖZLEŞMEYİ İMZALIYORUZ

Maaşların gününde ödenmesi ve yeni sağlanan haklar ile işçilerin aldıkları ücretlerin bereketleneceğine dikkat çeken Aslan, “Bu rakamlar elbette hak ettiğiniz rakamlar değil ama bu şirketi de bir şekilde sistemi bozmadan geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Bu şirket hepimizin emanetidir. Bu şirketleri milli ekonomimiz için korumak ve geleceğe hazırlamak durumundayız. Sorumluluklarımız büyük ama aynı zamanda haklarını korumak adına önemli bir adım attık. TMSF’den önce bu fabrikalarda çok saba sarf ettik ve başaramamıştık ama bugün yeni bir yaklaşımla işçilerin örgütlenmesini önemseyen yaklaşım var. Bugün ilk adımı attık. Önümüzdeki süreçte yeni adımlara sizlerin daha güzel şartlarda yaşamanızı sağlamak adına sorumluluk almış bulunuyoruz. Bugün tarihi bir toplu sözleşmeye imza atıyoruz. 2 bin 500 civarında işçinin çalıştığı ve 2 bin 200’ün üzerinde arkadaşımızın toplu sözleşmeden yararlanacağı 3 yıllık bir toplu iş sözleşmesini imzalıyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

27.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin