Açlık sınırında sabit kalanlar!

Açlık sınırında sabit kalanlar!

Yılın son günlerine yaklaştıkça çalışanların en büyük umudu olan Asgari Ücret rakamı netleşmeye başladı. Birçok çalışanın bel bağladığı limit için masaya oturanlar, işçinin, emekçinin, hak ettiğini elbette ki vermeyecekler. Fakat 2 bin 578 TL dolanıyor ağızlarda. Yine de bu rakama karşı verilecek bir cevabımız var; Seçim yok, zam sınırlı kalacak.
Çalışanın cebinde bir delik, kazandığı paralar o delikten vergiye, zamlara, ev kirasına akıp gidiyor. Piyasaların durumunu en iyi bilenler elbette ki parayı elinde bulunduranlardır. Peki ya bilmelerine rağmen neden hala yoksulluk sınırına erişemiyoruz, açlık sınırında sabit kalıyoruz? Hani açlıktan ölmeyecek kadar kazanıyorsak, çalışıyormuş gibi mi yapacağız?
Bu ülkede her zaman orta gelir seviyesine haiz insanlar işlerine sımsıkı sarılır, sahip çıkar. Alt gelirin zaten sarılacağı bir işi yoktur, üst gelir deseniz ‘at the meeting’. Peki, çalışanların hak ettiği ücreti belirleyecek olanlar neden birçok haksızlığı görmezler?
Çalışanlar asgari ücretin yükselmesini istiyor. Fakat çok yükselirse işinden olmaktan korkuyor.
İş bulamayanlar asgari ücret olmasa bile çalışmak istiyor, boşta kalmaktan yorulmuş.
Gerçekler belli bir kesim için gerçekten yıpratıcı. Her zaman ezilen taraf yine ezilecek, taşı sıkıp suyunu içecek. Evladını okula gönderirken harçlık veremeyen babalardan, evine ekmek alamayan annelere kadar asgari ücretli dün ne yaşadıysa yarın da onu yaşayacak.
Asgari ücreti belirleyenler acaba pazara gidiyor mu? Evine alışveriş yapıyor mu? Süt alıyor mu mesela? Deterjan alıyor mu? Kira ödüyor mu kira? Çünkü bunları yapanlar o paranın cepteki delikten aktığını an be an görüyor. Asgari ücreti belirleyenlerin kira fiyatlarını da, gıda ürünlerinin fiyatlarını da, benzin fiyatlarını da, elektrik fiyatlarını da belirlemesi en büyük temennim. Alan da veren de aynı olursa belki halimizi de gören, duyan olur.
Şimdiden bol kazançlar.

10.12.2019 (Nevre Duman)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SİZE ANLATACAK DERTLERİMİZ VAR

SAĞLIKTA ŞİDDET OLMAZ!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin