“AFFET VE ÖZGÜR BIRAK...”

Uzm. Klnk. Psk. Cihan Yeşilmen

“AFFET VE ÖZGÜR BIRAK...”

“Affedilmesi gereken her şeyi, herkesi, her deneyimi, geçmişin ve bugünün her hatırasını affediyorum. Herkesi olumlu bir şekilde affediyorum. Ayrıca geçmiş hatalardan dolayı kendimi affediyorum. Ben özgürüm ve diğerleri de özgür. Aramızdaki her şey şimdi ve sonsuza kadar açıklığa kavuştu.”

 

        Bazen herhangi biri ya da bir şey güvenimize ihanet ettiğinde ya da herhangi bir şeyle suç mağduru olduğumuzda ya da sert bir şekilde zorbalığa maruz kaldığımızda ‘ACI’ çok derindir. Ağır bir acı çeken herkes bilir ki, iç dünyamız kötü bir şekilde bozulduğunda, kargaşamız veya acımız dışında herhangi bir şeye konsantre olmanın zor olduğunu. İncinmeye devam ettiğimizde, duygusal ve bilişsel olarak aksamış oluruz ve bu şekilde de ilişkilerimiz zarar görür. Bağışlama bunun için güçlü bir ilaçtır. Hayat bize çok sert vurduğunda, derin yaraları iyileştirmede affetmek kadar etkili hiçbir şey yoktur.

 

        Bağışlama, en pratik ve acil hedeflerinize bile ulaşmanıza yardımcı olur. Eğer affetmediyseniz, o zaman iç yaşam enerjinizin bir kısmı kızgınlık, öfke, acı ya da bir tür acıya hapsolur. Bu kapana kısılmış yaşam enerjisi sizi sınırlayacaktır, sizi yavaşlatır, hayal kırıklığına uğratır ve ilerlemenizi zorlaştırır. Yaptığınız seçimler ve mümkün olduğuna inandığınız şeylerin tümü, affetmediğiniz yollardan etkilenecektir. Mutsuz düşüncelere ve duygulara giden enerjiyi affetmeyi öğrendikçe, özgürleşir ve sizi sınırlamaktan veya daha fazla ıstırap yaratmaktan çok istediğiniz hayatı yaratmaya akabilir.

 

        Kendinizi affetmeyi öğrenmek de hayati derecede önemlidir. Kendinizi affetmeyi reddederek kendinize zarar vermek başkalarına da zarar verir. Kendinizi affetmezseniz, kendinizi hayattaki iyi şeyleri reddederek cezalandırırsınız. Kendinizi ne kadar çok inkar ederseniz, o kadar az vermeniz gerekir. Ne kadar az vermeniz gerekiyorsa, çevrenizdekilere o kadar az fayda sağlayabilirsiniz. Aldığınız şeyi sınırlamayı bıraktığınızda, verebileceğinizi sınırlamayı bırakırsınız. Kendinizi affettiğinizde, hayatınızda daha fazla iyiliğe izin verdiğinizde ve paylaşacak daha çok şeyiniz olduğunda herkes bundan faydalanır.

 

        Kendimizce anlam bulmanın birçok yolu vardır. Bu yüzden bu temel adımları kendimizce belirleyerek, hayatımıza uygulayabiliriz;

 

 

- Bağışlamanın ne olduğunu ve neden önemli olduğunu bilin

- İç acınıza seslenerek, muhasebenizi yapın

- Empati kurarak bağışlayıcı bir zihin geliştirin

- Acınızda anlam bulun

- Kendinizi affedin

- Bağışlayıcı bir kalp geliştirin

 

        Acımızı daha sevgi dolu olmak ve bu sevgiyi başkalarına aktarmak için kullanmalıyız. Kendi içinde anlam bulmak, affetmede yön bulmaya yardımcı olur. Acıyı giderir ve yerine sevgiyi koyarsanız ve bunu birçok başka insanla tekrarlarsanız, daha geniş çapta ve derinlemesine sevme özgürlüğüne kavuşursunuz. Bu tür bir dönüşüm, siz gittikten sonra uzun süre yaşayacak bir aşk mirası yaratabilir.

 
 
 
17.03.2021 (Uzm. Klnk. Psk. Cihan Yeşilmen)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Neden Tekrar "Normal" Olmayı Beklememeliyiz?

DUYGULAR GERÇEK Mİ ?

“ MUTLULUK; BİR HEDEF DEĞİL, BİR YOLCULUKTUR ”

DÜNYADA KADIN OLMAK DEĞİL!; İNSAN OLMAKTI TÜM MESELE!

TÜKENMIŞLIK (Burn-out) SENDROMU

BORDERLİNE (SINIRDA) KİŞİLİK BOZUKLUĞU

“ KAYGININ AZI YARAR, ÇOĞU ZARAR! ”

DEPRESYON

ERTELEME

KABULLENMEK

SALGINI CIDDIYE ALMALI AMA SALGINDAN KORKMAMALIYIZ..

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin