Aile ve Kişilik Üzerindeki İzleri

Psk. Dan. Türkan Akdoğan

Aile ve Kişilik Üzerindeki İzleri

Aile bir birey için ilk toplumdur. Bireyin toplum adına karşılaştığı , karşılaştırmalar yapmayı öğrendiği ilk yer ailedir. Aile 2-6 yaş aralığında kimlik oluşumu gerçekleşirken soyut ve somut kavramların birbirinden ayırt edilebilmesi ve belleğe yerleştirilmesinde önemli bir rol oynar. Bu durumu gerçekleştirebilen aileler ve çocukları hayatının geri kalanında , hayata dair giriş – gelişme- sonuç hüzmelerini kolaylıkla ayırt edebilir ve karar verebilme mekanizmaları devreye girmiş olur.

Doğru yönlendirmeler ve anlam-bağlam bütünlüğü sağlanabilmişse ; bireyin kendini ifade edebilme yeteneği gelişir ve dış referansa açılır,  fikirlerinin getirilerinin sorumluluğunu üstlenebilecek bir yapıya ulaşmış olur.

Fakat ailedeki ebeveynler kendi gelişim süreçlerinde kaydettikleri bilişsel kodları dönüştürememiş ve deneyimleri üzerinden davranış çıkarımları yaparak yönlendirmelerde bulunursa ; kendi klonlarıyla baş başa kalmaya mahkum olurlar.

Burada önemli olan eksikliğini hissettikleri alanları keşfedip bunların ancak onlar tarafından tamamlanabileceğini far ettikten sonra bu duygudan işlememeleri gerekir.

Örneğin , sizi kendinizi ifade edemediğiniz ve özgüveniniz dışa dönük olmadığından dışlayan arkadaş grubunuzun size yaşattığı duyuları ve deneyimleri kaydedip ; çocuğunuzun da bunları yaşama ihtimali olacağına karşılık ona sürekli savunma mekanizmasını tetikleyici şeyler öğretmeniz , konuşmak istemediğinde , toplum içerisinde pasifize olduğunda ona baskı uygulamanız gibi.

Yaşadıklarınız size ait. Sizin duygularınız ve sizin tepkileriniz. Ufak bir not ;

Kız çocukları –Duygu/İrade/Anlam-Bağlam Bütünlüğü ve Zeka Yönelimlerini Babalarından kaydederken , Davranış ve Etki-Tepki Mekanizmalarını annelerinden kaydeder. Kimlikleri ve dış kabukları onlara benzer olandan,  kadın olandan yani anneden , duygu –yönelim ve bağdaşımları iç tetikleyicilerden diğer bir kimlik olan erkekten yani babadan gelmektedir.

Erkek çocuklarımız içinse aynı durumun tam zıttı gözlenir. Bireylerinizin karşılaştığı ilk toplum olduğunuz gerçeği ve sorumluluğuyla yüzleşin. Kendini , cinsini  kimliğini , otokontrolünü ve vicdanını bilen bireyler yetiştirmek sizlerin elinde.

Sağlıkla.

8.05.2021 (Psk. Dan. Türkan Akdoğan)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BENİM ÇOCUĞUMDA BİR PROBLEM VAR !

Bu Çocukla Başım Dertte

Corona Mı Oldum?

KAYGI MI KONTROL MÜ ?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin