AYNA MEDITASYONU EGZERSIZI

Uzm. Klnk. Psk. Cihan Yeşilmen

AYNA MEDITASYONU EGZERSIZI

YA AYNADA KENDİME BAKMAKTAN HOŞLANMIYORSAM? AYNA MEDİTASYONU BİR TERAPİ ŞEKLİ MİDİR? AYNA MEDİTASYONU DİĞER MEDİTASYON BİÇİMLERİYLE NASIL İLİŞKİLİDİR? AYNA MEDİTASYONU “SELFİE” NARSİSİZMİNİ TEŞVİK EDİYOR MU?

 

“Ayna çalışması garip, rahatsız edici, inkar edilemez derecede korkutucu, biraz utanç verici…

… ama aynı zamanda derinden iyileştirici.”

“ Basit bir aynanın öz eleştiriyi öz şefkate nasıl dönüştürebileceğini, duygularınızı daha iyi anlamanıza ve yüz yüze iletişiminizi geliştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini biliyor musunuz? ”

 

Ayna, insanların kendilerini ne kadar eleştirdiklerinin daha fazla farkına varmalarını sağlar; ister görünüşleri, ister kendileri hakkında kabul edilemez buldukları başka bir şey olsun. Çünkü ayna, yüz ifadelerinizi mükemmel bir doğrulukla yansıtır. Ayna onu aydınlığa çıkarır. Ayna, eleştirilerinizin sizi ne kadar etkilediğini ortaya çıkaracaktır. O zaman kendinize daha fazla kendini kabul ve şefkatle davranmak için bir seçeneğiniz ve bir pratiğiniz olacak.

 

Insanın içgörü geliştirmesi derin bir egzersizdir. Kendi içinizi alışık olmadığınız bir şekilde görmeye başlayabilir ve ortaya çıktıkça eleştirilerinizin harekete geçtiğini gerçekten hissedeceksiniz. Burdaki keskin farkındalık acı verici olabilir, fakat bu aslında daha çok ‘özgürleştirici’ olacaktır. Hicbir şey yapmanıza veya söylemenize gerek kalmadan kendinizle birlikte olmak için tolerans geliştirirken, kendinizi daha fazla kabul edeceksiniz ve deneyiminizden doğal olarak ‘öz-anlayış’ ortaya çıkacaktır.

 

Peki nasıl yapılır bu ‘Ayna Egzersizi’ ?

 

Insanlar genelde bir aynanın karşısında fazla zaman geçirmek istemezler, çünkü kendi gözlerinin içine bakmak biraz rahatsız edici olabilir. Hissedebileceğiniz garipliklerden bağımsız olarak, bu egzersizi bir veya iki hafta boyunca denemeye gayret edin.

 

• Sessiz bir yer bulun ve bir sandalyede veya yerde rahatlayın.

• Yüzünüzü görebilecek kadar büyük bir aynaya ihtiyacınız olacaktır. Bu egzersizi 10 dakika ya da uzun geliyorsa 5 dakika ile başlayın.

• Gözlerinizi kapatın ve nefesinizi yavaşlatın. Kendinize nefes almanıza, tutmanıza ve ardından yavaşça nefes vermenize izin vererek birkaç derin nefes alın.

• Vücudunuz gevşerken, doğal bir şekilde nefes almanıza izin verin. Dikkatinizi vücudunuzdaki herhangi bir gergin noktaya çevirin ve bu gerginliğin her nefeste yavaşta çözüldüğünü gözünüzde canlandırın.

• Gözlerinizi açın ve aynaya bakın. Nefesinizin ritmine dikkat edin. Aynaya baktığınızda farklı bir his veya ses geliyor mu?

• Gözlerinizdeki mesajı düşünün. Eleştirel mi yoksa nazik mi? Hemen kendinizle ilgili hoşunuza gitmeyen belirli bir şeye odaklanır mısınız? Hoşlanmayan her yavaş nefesi çözerek gözünüzde canlandırın.

• Aklınıza hangi düşünceler geliyor? Küçük bir ses kusurları ardı ardına adlandırmaya başlar mı? Kendinizi küçümseme yüzünden bakışlarınızı tutmakta zorlanıyor musunuz? Her bir düşünceniz ortaya çıktığında, onu gözlemleyin ve geçmesine izin verin. Duygularınızın yüzünüzde nasıl hareket ettiğine dikkat edin. Yargı neye benziyor? Öfke? Korku? Kabul?

• Kendinizi ortaya çıkan herhangi bir duyguyu kavrarken veya odağınızı özellikle eleştirel bir düşünceyle daraltırken bulursanız, dikkatinizi yavaşça aynada yansımanıza geri verin. Düşüncelerinizin gidecekleri yere seyahat etmelerine izin verin, ancak gözlerinizi tutun, kendinize nezaketle bakın.

“Ayna çalışması kendini tanımakla ilgilidir, böylece hayatınızla uyumlu ve kendinin farkında bir insan olarak cesaretle yüzleşebilirsiniz.” (Natalia Benson)

 
3.08.2021 (Uzm. Klnk. Psk. Cihan Yeşilmen)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Neden Tekrar "Normal" Olmayı Beklememeliyiz?

“AFFET VE ÖZGÜR BIRAK...”

DUYGULAR GERÇEK Mİ ?

“ MUTLULUK; BİR HEDEF DEĞİL, BİR YOLCULUKTUR ”

DÜNYADA KADIN OLMAK DEĞİL!; İNSAN OLMAKTI TÜM MESELE!

TÜKENMIŞLIK (Burn-out) SENDROMU

BORDERLİNE (SINIRDA) KİŞİLİK BOZUKLUĞU

“ KAYGININ AZI YARAR, ÇOĞU ZARAR! ”

DEPRESYON

ERTELEME

KABULLENMEK

SALGINI CIDDIYE ALMALI AMA SALGINDAN KORKMAMALIYIZ..

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin