Likya Yolu

Serhat Kartpak

Likya Yolu

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası 

Sahip olduğu doğal güzellikler, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, dünyanın en iyi yürüyüş rotaları arasında ilk sıralarda gösterilen Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesi Ovacık mevkiinden başlayıp, Antalya’nın Geyikbayırı Köyü’nde sona eriyor. Likya yolunun toplam uzunluğu 535 kilometredir.  

Anadolu’nun en eski uygarlıklarından biri olan Likya Medeniyeti, Antalya ve çevresindeki bölgede kurulmuştur. Likya yolu ise tarihsel kaynaklardan site devletlerini birbirine bağlayan patikaların ve katır yolların oluşturduğu bir ulaşım sistemi olarak tanımlanıyor. Bölgedeki site devletlerinin arasındaki geçişi sağlamak için kurulan Likya Yolu, 19 antik kenti birbirine bağlıyor. Günümüzde bu 19 antik kentten geriye pek fazla bir şey kalmamıştır. Yine de Likya yolu boyunca antik tiyatrolar, tarihi kalıntılar, kaya ve lahit mezarlar bulunmaktadır. 

Doğa yürüyüşünden hoşlanan birçok insanın büyük bölümünü rahatlıkla yürüyebileceği Likya Yolunda patika bölümlerde her 50 metrede, toprak yollarda ise her 200 metre aralıklarla işaretlenmiş noktalar bulunuyor. Kırmızı-beyaz çizgiler bir yol ayrımına gelindiğini, kırmızı boya ile yapılan çarpı işareti ise patikadan sapıldığını ve yanlış yolu girildiğini anlatıyor. İşaretler düzenli aralıklarla gönüllüler tarafından yenilense de doğal koşullar sebebiyle işaretlerde silinme gibi durumlar yaşanabiliniyor. Eğer yürüyüş sırasında kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız akıllı cep telefonunuza GPS programını indirebilir ve internet erişimine ihtiyaç duymadan yolunuzu kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Yılın 11 ayı rahatlıkla yürünebilecek bir rota olan Likya Yolunu yürümek için en ideal dönem karlı tepelerle doğanın uyanışını simgeleyen rengarenk çiçekleri bir arada görebileceğiniz ilkbahar aylarıdır. 

Haziran 2021’de 4 gün boyunca tek başıma toplamda yaklaşık 60 km yürüdüğüm Antik Likya’nın geçmişine tanıklık etme fırsatım oldu. Tek başına yürüyüş ÖZGÜRLÜKTÜR. Doğa ile daha iyi etkileşim fırsatı yakalarsınız. Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey yoktur. Tek arkadaşınız doğanın kendisidir.  Tabi ki bir yürüyüş planı olması kesinlikle önemlidir. Ayrıca bu planı esnetme konusunda özgürsünüz. Çünkü teksiniz. İstediğiniz zaman rotanızdan sapabilir, mola verebilir veya doya doya fotoğraf, video çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey kendinize güvenmektir. Doğadan korkmayın.  

Kemer ilçesinin en popüler gezilecek yerlerinden birisi olan Göynük Kanyonundan başladığım Likya yolu yürüyüşüne. Kanyon, doğası, Çam ağaçları, şelaleleri ve doğal havuzları ile muhteşem bir yerdir. Çam ağaçlarının süslediği kanyon içinden yağmur ve kar sularının oluşturduğu Göynük Deresi akar. Bu su kenarında oturmak özelliklede yüzmek çok keyifli ve huzur vericidir. Yürüyüş boyunca asma köprülerden geçip, göletler, şelale sesleri eşliğinde 17 km uzaklıktaki nar, elma ve ceviz bahçelerinin olduğu 700 metre yükseklikte bulunan Göynük Yaylasına ulaştım. 

Ruhumu ve kalbimi dinlediğim doğa yürüyüşleri benim için her zaman bir terapidir. Antik Likya yolu doğada uzun yürüyüş yapmayı sevenler için oldukça sıra dışı ve heyecan verici bir rotadır. Kim bilir kimler geçti bu patikalardan binlerce yıldır, neler taşındı, hangi karşılamalara, hangi kavuşmalara veya ayrılıklara şahit oldu. 

Bekle beni Likya Yolu bıraktığım rotadan devam edeceğim. 

 

Sevgi ile kalın.

26.07.2021 (Serhat Kartpak)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ANADOLUDAKİ İLK BÜYÜK TÜRK ŞEHRİ AHLAT, MALAZGİRT ZAFERİNİN 950.YIL DÖNÜMÜ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin