Yeşil Teknoloji Nedir?

MEHMET SİNAN ŞENLİK

Yeşil Teknoloji Nedir?

Yeşil teknoloji, üretim sürecine veya tedarik zincirine bağlı olarak çevre dostu olarak kabul edilen bir teknoloji türünü ifade eder . "Yeşil teknoloji" nin kısaltması olan yeşil teknoloji, temiz enerji üretimini de ifade edebilir; temiz enerji üretimi, çevreye fosil yakıtlardan daha az zararlı olan alternatif yakıtların ve teknolojilerin kullanılmasıdır.

Yeşil teknoloji pazarı nispeten genç olmasına rağmen, iklim değişikliğinin etkileri ve doğal kaynakların tükenmesi konusundaki farkındalığın artması nedeniyle önemli miktarda yatırımcı ilgisi topladı.

TEMEL ÇIKARIMLAR
Yeşil teknoloji - veya yeşil teknoloji - daha çevre dostu ürünler yaratmak için teknoloji ve bilimin kullanımını tanımlayan genel bir terimdir.
Yeşil teknolojinin amacı çevreyi korumak ve bazı durumlarda geçmişte çevreye verilen zararları onarmaktır.
Yeşil teknoloji örnekleri, atıkları geri dönüştürmek, suyu arıtmak, temiz enerji oluşturmak ve doğal kaynakları korumak için kullanılan teknoloji altyapısını içerir.
Yeşil Teknolojiyi Anlamak
Yeşil Teknoloji, çevre dostu ürünler ve hizmetler yaratmak için teknoloji ve bilimin kullanımını tanımlayan bir şemsiye terimdir. Yeşil teknoloji, özellikle operasyonel performansı artıran ve aynı zamanda maliyetleri, enerji tüketimini, israfı veya çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltan ürün veya hizmetleri ifade eden temiz teknoloji ile ilgilidir.

Yeşil teknolojinin amacı çevreyi korumak, geçmişte çevreye verilen zararları onarmak, doğal kaynakları korumak ve Dünya'nın doğal kaynaklarını korumaktır. Yeşil teknoloji aynı zamanda muazzam miktarlarda yatırım sermayesi çeken gelişen bir endüstri haline geldi.

Yeşil teknolojinin kullanımı, bir iş segmentinin veya bir şirketin belirtilen bir hedefi olabilir. Bu hedefler tipik olarak bir şirketin çevre, sürdürülebilirlik ve yönetişim ( ESG ) beyanında ana hatlarıyla belirtilir veya bir firmanın misyon beyanında bile bulunabilir . Giderek artan bir şekilde, sosyal sorumluluk sahibi yatırımcılar, olası yatırımlarını yalnızca yeşil teknolojileri özel olarak kullanan veya üreten şirketleri içerecek şekilde daraltmaya çalışıyor.

Yeşil teknoloji modern çağda giderek daha popüler hale gelirken, bu iş uygulamalarının unsurları Sanayi Devrimi'nden beri kullanılmaktadır. 19. yüzyılın başlarından itibaren üreticiler, daha az is veya atık yan ürün üretmek için üretim süreçlerini değiştirerek olumsuz çevresel dışsallıklarını azaltmaya çalıştılar . Yine de, tanınmış bir iş sektörü olarak yeşil teknoloji, 1990'lara kadar gerçekten gelişmedi.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2018 raporuna göre, yenilenebilir enerji ve yeşil teknoloji süreçlerine yapılan küresel yatırım 2017'de 200 milyar doları aştı; 2004'ten beri güneş ve rüzgar enerjisi gibi kaynaklara 2,9 trilyon dolar yatırım yapıldı .

BM raporu ayrıca, 2017'de yaklaşık 126 milyar dolarlık yatırımla Çin'in sektördeki en büyük küresel yatırımcı olduğunu belirtti.

Yeşil teknoloji hareketinin bir parçası olan şirketler, doğal kaynakları korumaya veya yeni çevre dostu enerji kaynaklarının keşfine katılabilir.

Yeşil Fonlar
Yatırımcılar, yeşil teknoloji uygulamalarını kullanan bir şirketin hisselerini satın alarak yeşil teknoloji girişimlerini desteklemeyi seçebilirler. Bu tür bir yatırım bazen sosyal açıdan sorumlu yatırım (SRI) olarak adlandırılır. Bu yatırımcılar yeşil fonlar, SRI fonları veya ESG fonları olarak bilinen yatırım fonlarına yönelebilirler . Bu fonlar, yeşil teknolojileri kullanmada lider olan halka açık şirketleri içerir.

Bazı şirketler tüm gelirlerini ve karlarını yeşil teknoloji faaliyetlerinden elde ediyor. Ancak, "yeşil" teriminin birçok yorum ve uygulamaya sahip olabileceğini ve bunların sektörden Sektöre değiştiğini unutmamak önemlidir. Bir yatırımcı, yatırımları yoluyla yeşil teknoloji girişimlerini desteklemekle ilgileniyorsa, belirli bir şirketin yeşil politikalar, standartlar ve başarılarla ilgili iddialarının geçerliliğini derinlemesine araştırması önemlidir. Yeşil Teknolojiyle ilgili günümüzdeki kullanım alanlarını merak ediyorsanız linke tıklayın ... https://www.koprudijital.com/2021/05/06/yesil-teknoloji-nedir/

11.05.2021 (MEHMET SİNAN ŞENLİK)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Clubhouse Nedir ?

Dünya yüzünü elektrikli araca döndü!

Üst düzey bilgisayarın tasarlandı!

Teknoloji zihnimizi mi okumaya başlıyor!

Yapay Zeka Sanat Üretebilir mi?

Sanal paraya sanal vergi geliyor !

Sosyal medya şirketleri temsilcilik atadı!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin