Muska günah mıdır? Sadece 4 kurala uyan muskayı taşıyabilirsiniz

Muska, Kur'an-ı Kerim'den yapılmış, cevşen şeklinde, içerisinde şifa, nazar, sağlık ve bereket duaları bulunan, yanınızda taşınan dini bir korumadır. Muska belirli kurallara uygunsa takılmasına izin verilir ve yanınızda taşınmasında bir sakınca yoktur.

Muska nedir? : Muska, boynuna asılan veya bazı hastalıklardan, nazardan ve nazardan korunmak amacıyla takılan, içerisinde ayet, Kur'an veya dua bulunan kağıt parçasıdır. Muskalar genellikle olası hastalıkları önlemek veya nazardan korunmak için takılır. Şekli çoğunlukla üçgendir.

Muska getirebilir miyim? : İslam'a göre Kur'an-ı Kerim, ayet, hadis ve duaları okumak, bunları yazıp bir yere asmak nazar, korku ve benzeri akıl hastalıklarını önleyebilir. Ancak bunun yapılabilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu şartlara göre yazılan muskaların kullanılması ve taşınması caizdir ve İslami açıdan hiçbir sakıncası yoktur. Bu koşulları karşılamayan muskalar yasa dışıdır. Göz önünde bulundurulması gereken koşullar şunlardır:

1. Okunan ve yazılan, manası anlaşılan bir sure, ayet, hadis veya dua olacaktır.
2. Anlamı bilinmeyen isim, harf, resim ve logolara izin verilmez.
3. Tıpta olduğu gibi şifayı yalnızca Allah'ın verebileceğine inanılır, O'ndan başka kimseden hiçbir şey beklenemez.
4. İnsan, yaptığı kötülüklerin helak olmasına sebep olacak şekilde ayrılmamalıdır. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, IX/6397).

Vivk nedir? Kutsal kitaplardan ve Allah isminden yapılan duaların (mantralar, etkili dualar) şifa verici özelliği olduğuna inanıyoruz. Vefkler, belli imlâ kuralları olan, belli âyet ve isimlerin belli oranlarda yazıldığı veya okunduğu bir dua metodudur.

Hatta bu bağlılık müzede muskalı gömlek olarak bilinen gömleklerde de görülüyor. Yine bu temalar Hawass kitabında ele alınmaktadır. Ancak sadakati doğru ile yanlışı ayırt etmek zordur ve her zaman kolaylıkla suiistimal edilen bir konu olmuştur. Havaş ilmine aşina olmayan kişilerin tedavi amacıyla gelişigüzel kullanmaları tavsiye edilmez.

Öte yandan vefk, ebced harfleri olarak adlandırılan harflerin sayısal değerlerinden yola çıkarak farklı ve çoğunlukla anlaşılmaz şekiller yaparak duaları sayılara, geometrilere ve formlara dönüştürebilmektedir. Bu yol bir Hurufilik türü olup, vefkin yanı sıra muamma, remil, fal, cifr, azayim ve nucum gibi pek çok farklı yöntem ve uygulama alanı da bulunmaktadır. Hadislerde Peygamberimiz (sav) tarafından fal, azayim, nücum gibi uygulamalar açıkça haram kılınmışken, buna benzer mistik, gizli ve gizli sayılan diğer uygulamalara izin verilmemektedir.

23 Eki 2023 - 08:57 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Doğuş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Doğuş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Doğuş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Doğuş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.