Saç Karışması Neden Olur? Saç Sayınızı Yapın!

Karışık saçlar herkesin kabusu olabilir. Sabah kalktıktan sonra işe gitmeden önce saçlarınızı ayırmanız gerekir. Karışık saçlara ne sebep olur? Bu konuyu araştırdık ve sizlerle paylaşmak istedik.

HABER MERKEZİ
HABER MERKEZİ Tüm Haberleri

Kıvırcık, düz, kısa veya uzun saçlarınız olsun, bir grup karışık saçla uğraşmak ağrıya, saç dökülmesine ve kırılmaya yol açabilecek hoş olmayan bir sorundur. Dolaşan saçları taramak kesinlikle çok zamanınızı alacak ve saçınıza zarar verecektir. Bu düğümleri tarayabilseniz de, onlardan tamamen kaçınmak en iyisidir. Saçların dolaşmasının sebepleri nelerdir, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

A. Saçınızı tarayın
1. Dişlerinizi fırçalamadan önce gruplar halinde fırçalayın
Karışık saçlara ne sebep olur? Saç sayınızı yapın!
Saç fırçasıyla saç tellerinize ulaşmadan önce saçınızı 2-4 bölüme ayırın ve her bölümü tarak veya fırçayla nazikçe tarayın. Saçınız karışmışsa, yavaşça ve nazikçe hareket ederek düğümleri dikkatlice çözün.

Saçınız ne kadar kalınsa o kadar fazla bölüm kullanmalısınız. Saçınızın küçük kısımlarını taramak, saçınızın pürüzsüz ve kıvrımsız kalmasına yardımcı olabilir, böylece dolaşmayı önleyebilirsiniz.
Tüm tutamlarınızı ayırdıktan sonra, topaklanmaların ve tutamların görünümünü en aza indirmek için saçınızın tamamını bir veya iki kez fırçalayın.

2. Uçtan uca fırçalayın
Saçınız karışmışsa, kökten uca doğru hareket etmek düğümleri daha da kötüleştirebilir ve ağrıya neden olabilir. Bunun yerine saçınızı tellerin ortasından tutun ve merkezden aşağıya doğru çekin. Oluşabilecek düğümleri yavaşça gevşeterek yavaşça yukarıya doğru ilerleyin.

Saçınızın uçları karışıksa uçlardan başlayın ve yukarı doğru ilerleyin. Bu aynı zamanda dolaşmayı önlemenin de harika bir yoludur; tellerin ortası boyunca fırçalayın ve gevşek veya uçuşan tüyleri ayırmak ve fırçanın çekilmesini önlemek için köklerden aşağıya doğru ilerleyin.

3. Islak saçları taramaktan kaçının
Dolaşmayı önlemek için ıslak saçları taramaktan kaçının. Islak saçları tararken saçlar gerilebilir ve kırılabilir, bu da dolaşma riskini artırır. Bunun yerine saçınızı yalnızca nemli veya kuruyken tarayın. Islak saçı taramaktan kaçınamıyorsanız, geniş dişli tahta bir tarak kullanın ve taramayı yavaşça ve nazikçe yapın.

Geniş dişli bir tarakla bile mevcut düğümler üzerinde nazikçe çalışılmalıdır. Düğümü olabildiğince ayırmak için parmaklarınızı kullanın ve taramaya devam edin.

4. Saçınızı geniş bir tarakla tarayın
İnce dişli taraklar, kısa saçlar (1-2 inç ve altı) ve sakallar için harikadır, ancak karışık orta uzunlukta ve uzun saçlara hızla zarar verebilir. İnce dişli tarak yerine geniş dişli tarak kullanın.
Plastik taraklar da işe yarar ancak plastik taraklarda genellikle saçınıza zarar verebilecek küçük dikenler ve pürüzlü kenarlar bulunur. Daha pürüzsüz ve yumuşak sonuçlar için mümkünse ahşap veya bambudan yapılmış bir tarak kullanın. Orta uzunluktaki saçların rengini açtıktan sonra ince dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Ancak saçlarınızın karışık kalması daha fazla kırılmaya neden olabilir.

B. Saçı temizleyin ve şekillendirin

1. Saçınızın yalnızca alt kısmını yıkayın

Karışık saçlara ne sebep olur? Saç sayınızı yapın!

Şampuanı yaparken köklerden başlayın ve uçlardan tamamen kaçınarak saçınızın ortasına doğru ilerleyin. Saçlarınızı topuz yapıp saçınızın her yerine şampuan sürmek yerine uçlarını açın ve saç derinize masaj yaparak şampuanı saçınıza uygulayın. Şampuan saçtan uçlara doğru akacağından şampuanı doğrudan uçlara uygulamanıza gerek yoktur. Şampuan aşırı kuruluğa neden olabilir. Saçlarınız kurumaya yatkınsa günaşırı veya haftada bir kez şampuanlayın. Şampuanı doğrudan saçınızın uçlarına uygulamak saçınızı kurutabilir ve daha fazla dolaşıklığa neden olabilir.

2. Saç uçlarına bakım yapın

Şampuanlasanız da şampuanlamasanız da uçlarınıza dikkat etmelisiniz. Geleneksel bir bırakılan saç kremi veya bırakılan saç kremi kullanın. Saçın ortasından başlayarak, saç kremini köklerden kaçınarak saçın uzunluğu boyunca uygulayın. Bu, uçları yumuşak tutarken köklerdeki fazla yağı önler. Karışıklığın en yaygın nedenlerinden biri kuruluktur. Saçınızı nemli ve sağlıklı tutmak, karışıklıkları azaltabilir.

3. Düzenli saç kesimi yaptırın

Her 6-8 haftada bir şekerleme yapmayı hedefleyin. Düzenli düzeltme, düğümlere ve dolaşmalara yol açabilecek kırık uçları ve kırılmayı önleyebilir. Saçınızı kestirdiğinizde saç uçlarının kırıldığını fark ederseniz, saçınızı hızlı bir şekilde düzeltebilir veya saç kesim sıklığını artırabilirsiniz. Kırık uçlar genellikle kuru ve hasarlı saçlardan kaynaklanır; bu nedenle, kırık uçların tekrarlandığını fark ederseniz, onları daha sık düzeltin.

Saçınızı lisanslı bir güzellik uzmanına kesmek yerine kendiniz kesiyorsanız, çok uzun ve katlı kesmekten kaçının ve düz bir şekilde kesin. Bunun yerine, makası küçük parçalar halinde kesin ve uçlarını düz tutmak için makası hafif bir açıyla tutun.

4. Saç yağını her gün kullanın

Saç kremi gibi saç yağı da saçınızın uçlarını yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılabilir. Genellikle saç yağını köklere kullanmaktan kaçının ancak saç tellerinin ortasından aşağıya doğru hafif bir yağ kullanabilirsiniz.

Tüm yağlar eşit yaratılmamıştır. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saç bakımı için harika olsa da saçı ağırlaştırabileceğinden günlük kullanıma uygun değildir. Günlük saç yağı ararken argan yağı gibi daha ince bir yağ seçin.

Saç yağı söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır. Sadece bir veya iki damla kullanın, ellerinizin arasına sürün ve ellerinizi kullanarak saçınızın uçlarını tarayın. Saç yağını uyguladıktan sonra saçlarınızın telli ve nemli olmaması gerekir. Bunu hissediyorsanız, çok fazla yağ kullanıyorsunuzdur veya yağ çok kalındır.

5. Gerektiğinde saç açıcı kullanın

Bazen tüm çabalarınıza rağmen gezinme devam eder. Bu durumlarda, dolaşık açıcı saçı yumuşatıp gevşetmeye yardımcı olabilir, mevcut karışıklıkların çözülmesini ve yenilerinin önlenmesini kolaylaştırabilir. Ancak saç açıcı kullanırken bile fırça veya ince dişli tarak yerine geniş dişli tarak kullanmaya dikkat edin.

Saç kremi alırken içeriğine çok dikkat edin. Malzemeler kurutmak yerine nemlendirici (yağlar gibi) olmalıdır. Saç açıcı alkol veya başka kurutucu maddeler içeriyorsa yarardan çok zarar verebilir.

Saç dolaşık açıcı spreyiniz yoksa ⅓ bardak filtrelenmiş su, ⅓ bardak elma sirkesi ve 1 çay kaşığı yağı karıştırın. Bir sprey şişesi kullanarak bu karışımı saçınıza püskürtün ve normal şekilde tarayın.

7. Saçınızı fönleyin

Saç kurutma makinesini saçınızın altına tutup yukarı doğru üflemek hacim kazandırabilir ancak aynı zamanda çok sayıda düğüm oluşmasına da neden olabilir. Bunun yerine, saçınızı yuvarlak veya sert kıllı bir fırçayla fönleyin, ardından fön makinesini yumuşak, uzun hareketlerle saçınızın üzerinden geçirin.

Kurutma makinesinin çok sık kullanılması kırılmalara neden olabilir. Mümkün olduğunca tamburlu kurutmadan kaçının ve kurutucuyu 4-6 inçten daha yakına yerleştirmekten kaçının.

8. Örgüleri bağlamak için naylon askılar kullanın

Saç bağları kırılmalara neden olabilir. Küçük lastik bantlar özellikle zararlıdır ancak ipe sarılmış lastik bantlar da saç tokasının dikilmesinden dolayı kırılmalara neden olabilir. Kırılmayı önlemek için mümkün olduğunca naylon bant kullanın.

Naylon şeritleri yerel süpermarketinizden veya güzellik mağazanızdan satın alabilirsiniz. Ayrıca internetten de bakabilirsiniz. Ayrıca eski külotlu çoraplarınızı kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi taytınızı yapmak için tozlukları çapraz olarak 1 inçlik şeritler halinde kesin.

Naylon kayışlar, lastik bantlara göre daha hızlı ve daha kolay esner, bu nedenle her birinin yalnızca 2-3 ay dayanması beklenir. Eski, kullanılmamış naylonun kesilmesi, daha uzun süre dayanmadığından daha ekonomik bir seçenektir.

C. Uyku tekniklerini kullanın

1. Yatmadan önce saçlarınızı toplayın

Saçınızı bozmanın en kolay yollarından biri gevşek bir şekilde uyumaktır. Gevşek saçlarla uyumaktan kaçının ve örgüleri veya gevşek topuzları tercih edin. Bu, gece boyunca başınızı hareket ettirdiğinizde dolaşmaya neden olmadan saçınızın güçlü ve kontrol edilebilir olmasını sağlayacaktır. Bu olmayacak. Biraz savurma ve dönme yaşayabileceğiniz için özellikle geceleri naylon kafa bandı kullanın. Bu süre zarfında elastik saçınıza sıkışabilir ve gece boyunca kırılmaya neden olabilir. Tüm uyku düzenleri rahatlatıcı bir şekilde yapılmalıdır. Çok sıkı bir at kuyruğu, topuz veya örgü saçı çekerek kırılma riski yaratabilir.

2. Islak saçla uyumaktan kaçının

Mümkünse ıslak saçla uyumayın. Saçlar ıslandığında hasara karşı daha hassastır. Saçınızı kuruyken fırlatmak ve çevirmek, saçların düz olması yerine kıvırcıklaşmasına neden olabilir ve bu da dolaşıklığa yol açabilir. Saçınız ıslakken uyumanız gerekiyorsa, mutlaka geniş dişli bir tarakla tarayın ve örgü veya topuz yapın.

Geceleri duş almayı seviyorsanız, bunu yatmadan en az bir saat önce yapmaya çalışın. Eğer bu mümkün değilse saç kurutma makinesini kullanarak en düşük ayara getirebilirsiniz. Bunu yaparsanız yatmadan önce saçlarınızı taradığınızdan emin olun.

3. İpek yastık kılıfları kullanın

Pamuk, polyester ve benzeri lifler saçları dolaşmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bunun temel nedeni kumaşın doğasından kaynaklanmaktadır; bu liflerin dokusu genellikle hafif pürüzlüdür, bu da saç tellerine takılabilir ve saç tellerinin dolaşmasına veya saç gövdesinde hasara neden olabilir. Bunun yerine ipek bir yastık kılıfı kullanın, böylece saçlarınız birbirine karışmadan veya dolaşmadan serbestçe hareket edebilsin.

İpek yastık kılıfları ucuz olmadığından bu biraz yatırım gerektirir. Yastık kılıfı seçerken dikkatli olun. 100 ipek arayın ve saten ve diğer sentetik elyaflardan kaçının.

4. Derin ve kesintisiz uyku sağlar

Derin ve kesintisiz uyku sağlar. Sola ve sağa dönüşler düğüm oluşturur. Kaosu önlemenin en kolay yollarından biri vücudunuzu çok fazla hareket ettirmenizi gerektirmeyen kaliteli bir uyku almaktır. Yatmaya hazırlanırken rahatlamaya ve sakin bir uyku ortamı yaratmaya çalışın.
Yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olmak için bir fincan sıcak çay içip kitap okuyun veya dinlendirici müzik dinleyin.

Yatmadan önce elektronik cihazları kullanmaktan kaçının çünkü elektronik cihazların yaydığı mavi ışık uyku döngülerini bozabilir ve uykunun bozulmasına neden olabilir, bu da daha fazla harekete ve ek düğümlenmeye neden olabilir.

18 Kas 2023 - 08:14 - Yaşam

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Doğuş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Doğuş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Doğuş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Doğuş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.